Ekoloji yönünden önemli biyotop olarak Yeşildere'nin yeniden kazanılması üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 18808
  2. Yazar: ORKİDE ILGAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yüzyılımızın sorunlarının başında, çevre sorunlarının geldiği bili nen bir gerçektir. İzmir ilinde de sanayileşme sonucunda oluşan pek çok çevre sorunu bulunmaktadır. Yeşildere ise bunlardan yalnızca biridir., Yeşildere geçmişte rekreasyon alanı olarak önemli bir yer taşırken, günümüzde sıvı ve katı atıklarla işlevini yitirmiş durumdadır. I960' lı yıllardan sonra bölgede yerleşmeye başlayan sanayi kuruluşları kirlenmelerin başlıca sebebini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra plansız yerleşimin getirdiği kanalizasyon sorunu kirliliğe evsel atık problemini eklemektedir. 1990'lı yılları yaşadığımız bu günlerde ise artan plansız yerleşme ve sanayileşmeyle birlikte tamamen kirlenmiş bir mikrop kanalı görünümündedir. Bu nedenle yapılan arıtma tesisleri ve benzeri önlemler yetersiz kalmaktadır. Bu araştırma sonucunda Yeşildere' nin ıslahı için öncelikle 2 aşama lı bir planlamaya ihtiyaç vardır, 1- İzmir Büyük Kanal Projesinin tamamlanarak dereye dökülen katı ve sıvı atıkları uzaklaştırmak, 2- Koordineli obje düzeyinde Çevre planlaması yapmak, Yukarıda belirtilen planlama ve önlemler zamanında ve bilinçli olarak yapıldığı takdirde Ekoloji Yönünden Önemli Biyotop olarak kabul edilen Yeşildere'ye eski işlevini kazandırmak mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is a fact that envir omental problems are the ones, that should be concerned, in 20 th century. Izmir, the third biggest city of Türkiye has suffered from enviroment problems concerning the industrialization. Yeşildere is also exposed as the striking aspect of the enviromental problems. Yeşildere lost it's appearance because of solid of- liquid waters, even though it has once reached the recreational climax since the I960' s, industrial plants, setteled in Izmir basin, is the main source of contamination. In addition, due to unplanned development, sewage system has brought certain enviromental problems. To counter these problems, established sewage treatment facilities can not meet the current matters. As a result of this research, a- two phased-plan require for the reclamation of Yeşildere. 1) Solid or liquid wastes should be connected to Major Sewage Treatment Project-İzmir. 2) Enviromental plan should be set up, in connection with object elements. It is also possible to regain the previous atmosphere of Yeşildere which is a distinctive ecologic biotop, on condition that the above- mentioned 2 propals could be implemented.