Türkiye ve Kazakistan Hukukunda taşınmaz mülkiyetinin kazanılması ve devri
  1. Tez No: 188211
  2. Yazar: MAXATKHAN SERZHANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHİN AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETYüksek lisans tezimizin konusunu ?Türkiye ve Kazakistan HukukundaTaşınmaz Mülkiyetinin Kazanılması Ve Devri? oluşturmaktadır. Sosyal veekonomik yaşamda taşınmazlar (gayrimenkuller) büyük önem taşımaktadır. Bunedenle taşınmaz mülkiyetinin devri için, taşınır mülkiyetinin devrindebulunmayan ve kanunen belirlenen birçok kurallar mevcuttur. Bu kurallarıntam ve doğru olarak uygulanmaması taşınmaz mülkiyetinin devrini geçersizkılmaktadır.Tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde taşınmazkavramı, mülkiyet, mülkiyet hakkı, mülkiyetin konusu ve kapsamı, mülkiyethakkının türleri, taşınmaz mülkiyetini kazanmanın yolları gibi konularıincelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, taşınmaz mülkiyetinin devri,geçerlilik şartları ve devir işleminin sebebe ve şekle bağlılığı üzerindedurulmuştur. Burada, Türk ve Kazak Hukukunda sebep ve şekil kavramları,şeklin türleri, devrin geçerliliğine etki eden haller ile tapusuz taşınmazlardamülkiyetin devri gibi konulara yer verilmiştir. Üçüncü ve son olan bölümde ise,taşınmaz mülkiyetinin devrinin hükümleri ele alınmıştır. Burada satım,bağışlama ve trampa gibi sözleşmelerde taşınmaz mülkiyetinin devrindenbahsedilmiştir.ANAHTAR KELİMELER:Taşınmaz, mülkiyet, mülkiyet hakkı, taşınmaz mülkiyeti, devir, tescil.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe theme of our master thesis work is ?The Achievement And TransferOf The Right On Real Estate In The Law of Turkey And Kazakhstan?. In socialand economic life the unmovable property has a great role. Therefore, therehave been made and defined a lot of rules by laws for real estate and that cannot be used for movable property. These defined rules must be used in a rightway, in order to transfer a right for real estate.The work consists of three parts. In the first part, we gave the definitionsfor a property, a right for property, the real estate, the kinds of property andstudied the ways to achieve a right for real estate. In the second part of work wehave studied a transfer of real estate, allowed rules for it, and belongings oftransfer action to reason and form. We have opened there the definitions ofreason and form in Turkish and Kazakh Laws, the kinds of form, the situationsthat are influencing for true transfer of real estate and transfer of property foruntitled deed of unmovable property. The transfer rules of real estate are givenin the third and last part of the work. There the transfer rules of unmovableproperty in sales, grant and barter contracts have been searched.KEY WORDS:Real estate, property, right for property, real estate property, transfer,registration.