Van ilinde organ hırsızlıkları hakkında anlatılar
The Narrations on the organ tefts in the Van city
- Tez No: 188257
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN BAŞGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Türk Dili ve Edebiyatı, Public Health, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
6. ÖZETVan ilinde organ hırsızlıkları hakkında anlatılar adlı bu tez, üç yılı kapsayanbir sürede hazırlandı. Bu korku hikâyeleri sadece ilin merkezinde toplanılmadı. İlebağlı ilçelerden de konuyla ilgili anlatılar toplanılmıştır. Çalışmanın önsöz kısmında,organ hırsızlıkları anlatıları, halkın sözlü anlatımı olan efsane türüyle bağdaştırarakverilmiştir. Araştırmanın yapıldığı yer ve görüşülen insanlar hakkında kısaca bilgilerönsöz kısmında yer almaktadır.Giriş kısmında, değişik kaynaklar taranarak efsane kavramı ve efsane üzerineyapılan bilimsel çalışmalar aktarılmıştır. Daha sonraki bölümde Van ilinde buanlatıların nasıl ortaya çıktığını ifade edildikten sonra kategoriler halinde derlenilenmetinler kaynaklarıyla beraber verilmiştir. Bu ayrım, anlatıcıların sosyal konumlarınabağlı olarak oluşturulmuştur. Örneğin, öğrenci gurubu, genç kızlar gurubu, fakirinsanlar gurubu bunlardan bazıları.Yapılan araştırmanın sonuç kısmında, konu ile ilgili varılan sonuçlariletilmiştir. Farklı sosyal konumlarda yer alan insanların organ hırsızlıklarıhakkındaki anlatılarının onların yaşına, cinsiyetine, mesleğine, maddi durum veeğitimine bağlı olarak değişik motiflerle şekillendiği görülmüştür. Bu noktada, organhırsızlıkları anlatılarının çağdaş kent efsaneleri içersinde yer aldığı söylenilmekleberaber, bu korku efsanelerinin şekillenmesinde sosyal olguların önemli bir yeresahip olduğu da buna eklenilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe thesis, being narrations on the organ thefts in Van city has been preparednearly for three years. Many studies have been made on Contemprary Urban Legendsor Fearful legends which came to light as a new kind in the west.These narrations,narrated relation with the varied fearful and warring of people, have appeared withthe stolen organs from people. Who kidnapped by the Organ Mafia.In the preface of this study, with the narrations on the Organ Thefts, we haveinformed shortly about the place where we studied and people who we met byconneting legends being the verbal narration of folk to each other.In the part of introduction, we have quated about scienttific studies on legendsand the concept of legend by locking over variant sources. In the following part, wehave informed how these narrations appeared in Van city. After that, we havepresented the text which we parted into categories with sources together. Thesecategories have happened as connecting to social position of narraters. For instance;pupil, virgins the poor and etcâ¦In the end of our study, w have informed the results which we arrived aboutthe subject. We have been to be formed people who placed in diffent social positionsabout The Organ Thefts with different motifs. By connecting to their ages, sexuatly,occupation and education.In this point, we can add that social phenomenon has an important role in theforming of The fearful legends by seying also that the narration of Organ Thefts hasplaced as a new kind in the fearful legends.