Duvar yazıları
Graffitiler
  1. Tez No: 188256
  2. Yazar: NURHİLAL KAVŞUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN BAŞGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
13211. ÖZETDuvar yazıları kamu alanlarına izinsiz bir şekilde yazılan yazılardır.İnsanoğlunun zamanının hengamesi içinde kendine bir yer edinmek vevarlığını pekiştirmek için seçtiği anlatım araçlarında biridir. Grafitininmenşei 1970'li yıllara dayandırılır, Türkiye'de ise 60'lı yıllarda başlar, 80darbesinden sonra inanılmaz bir ivme kazanır, ve sivil itaatsizliğin birörneği olarak günümüze kadar varlığını sürdürür.Tezimiz 2, 5 yılı kapsayan geniş bir gözlem ve araştırmanınürünüdür. Bu zaman süresince yazıların çokça bulunduğu okulları veçevrelerini, ender de olsa yazıların bulunduğu sokakları, parkları, kısacainsanların ayak izlerinin olduğu her yeri gezip mümkün olduğunca çokgrafiti topladık. Bu anonim yazılar, taşıdığı fikir ve verdiği mesaj açısındandeğerlendirildiğinde bir birinden çok farklı ve bağımsız fikirlerin bulunduğufark edilir. Bu yazılar ait olduğu kesimin ortak değerlerini, kültürünü, yaşambiçimini, hayata bakışını, tutumlarını, bireysel ve sosyal tercihleriniyansıtmaktadır.Yapılan anket sorgulamalarında halkımızın duvar yazılarına olanilgisinin tahminimizin çok üstünde olduğunu gördük. Peki ?Neden sanlarınbazıları kendilerini ifade ederken böyle bir anlatım metodunu tercihediyorlar?? şeklinde bir soru akla gelebilir ki insan ruhunun karanlıkları vemüphemiyeti kolay anlaşılır nitelikte olmadığından, çoğu zaman insan kendiiçinde olup bitenlerden habersizdir ve yapmak istediği eylemleri çok ayrıkimliklere büründürerek dışa vurur. Böyle bir davranış, yapmak istediğininaynısı olmasa da onu deşarj eder, rahatlatır.
Özet (Çeviri)
133THE SUMMARYGraffiti is the writings written to the public places withoutpermission. It is a way that homen beings choose to take a place in thetime?s uproar and to develop (consolidate) his existance The origin ofGraffiti goes back to 1970s, but in Turkey it begins in 1960s İt has a greataccelavation after the revolution of 198, and survives till our time as asample of civi disobedience.Our thesis is a production of a 2, 5- year oloservation and inquiry. Inthis period of time, we wandered schools and their enviroments, where therewere a great deal of these writings, streets, even there were a little writings,parks, in brief every places where human footprints exist and we collectedgraffitis as much as possible İf these an anonymous writings are evalated onthe basis of the idea they have and the message they give, it is realized thatthey are very different and independent of each other. These writings reflectthe common values, culture, life style, the point view to life, attitude,personal and social choices of the group they belong to. In the survey wesaw that our people?s concern to the graffiti was more ower than we?destimated. Than, a question ?Why some people choose such a method toExpress themselves? May come to the mind, that is the darkness andsecrecy of mankidis soul isn?t easy to be understood, so many tımes man isunaware of the happenings around him and express the thing he wants to doin many other ways. Such a behaviour, even not just the the thing he wantsto do, decharge and relax him.