Van ilinde satışa sunulan etlerde tetrasiklin grubu antibiyotiklerin varlığının araştırılması
Investigation of the presence of tetracycline antibiotics in meat served in sales in van province
- Tez No: 460350
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CİHAT ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde antibiyotiklerin tedavi veya koruma amaçlı olarak sürekli kullanılmaları ve verilmesini takiben arınma süresi beklenmeden kesime gönderilmesi vb gibi hatalar et ve diğer hayvansal kaynaklı gıdalarda antibiyotik kalıntılarına neden olmaktadır. Neticede halk sağlığı ve ekonomik açıdan önemli sakıncalara yol açmaktadır. Alınan ilaçlar ette, böbrek ve karaciğer olmak üzere çeĢitli organ ve dokularda birikmektedir. Ġlaç kalıntısı içeren gıdaları tüketen insanlarda, alerjik reaksiyonlar, toksik belirtiler, üreme bozuklukları, bağırsak florasında değiĢiklikler ile dirençli bakterilerin geliĢimi gözlenebilmektedir. Tetrasiklinler, maliyetlerinin düĢük olması dolayısıyla hayvansal üretimde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle gıdalarda sıklıkla kalıntı olarak karĢılaĢılan antibiyotiklerdendir. ÇalıĢmada, Van ilinde satıĢa sunulan sığır etlerinde tetrasiklin grubu antibiyotik kalıntısının varlığını belirlemek amaçlandı. Materyal olarak Van ili içerisinde et satıĢı yapılan 20 farklı yerden 1 kg'lık 20 adet numune toplandı. Toplanan numuneler Ġzmir Bornova Veteriner Kontrol AraĢtırma Enstitüsünde tetrasiklin grubu antibiyotikler yönünden incelenmek üzere soğuk zincir ile gönderildi. 10 numune LC/MS, 10 numune CHARM II testi ile analiz edildi. Sonuç olarak Van Ġlinde satıĢı yapılan sığır etlerinde tetrasiklin grubu antibiyotik yönünden tespit edilebilir düzeyde bulunmadığı belirlendi. Van'da satılan sığır etlerinin tetrasiklin antibiyotik grubu ile ilgili olarak halk sağlığı açısından tehlikeli olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Today, the antibiotics use for treathment or prevention. After administeration antibiotics the animals slaughter without waiting for the washout period. These applications are mistakes that cause antibiotic residues in meat and animall-derived food. As a result, this aplications leads to important drawbacks for public health and economically. Taken this drugs are deposited in various organs and tissues mainly, meat, kidney and liver. Allergic reactions, toxic symptoms, reproductive disorders, changes in intestinal flora and the development resistant bacteria can be observed in humans who consume food containing drug residue. Tetracyclines is widely used in animal production due to the low cost. Ġt is encountred as one antibiotic residues in foods. The aim of this study is to determine the presence of tetracycline group antibotics residues in beef meat sold in Van. We collected twenty samples from different locations in Van. Collected samples sent to Ġzmir Bornova Veterinary Control and Research Institute analyzed of in term of tetracycline group antibiotics in cold chain. 10 samples LC / MS, 10 samples were analyzed by CHARM II test. As a result, not determine tetracycline group antibiyotics in any sample. Ġt was determined the beef meats that sold in Van are not possed hazardous in term of tetracycline antibiotic for the public health.