Elektronik ticaret ve vergilendirilmesi
E-commerce and taxataion of e-commerce
  1. Tez No: 188394
  2. Yazar: ALİ SEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bugün Ticaretin tanımı yeniden yapılmış ve pazar kavramına değişik boyutlardan yakla§ilmak zorunda kaknmistır. Bunun sebebi sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişte geleneksel ticaretin yerini artık elektronik ticaretin almış olmasıdır. internet üzerinden yüriitülen elektronik ticaret, ulusal simrlarla bağlı olmayan küresel bir ortamda gerçekle§tirilmektedir. Elektronik ticaret özellikle internet teknolojisindeki geli§melere bağlı olarak 1998 yılından itibaren hızlı bir artı§ göstermi§tir. Günümüzde uluslararası ticaretin yeni kalıbı olarak du§unülen e-ticaretin ilgili ülkelere üstünlük sağladigi ve buna yatmm yapan ülkelerin daha kazançlı gikacagi göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. İnternet'in sözünü ettiğimiz küresel doğası, uluslararası vergilendirme alamnda kabul edilmiş bulunan kaynak ilkesi, vergilendirme yetkisi, ikametgah ve işyeri kavramlannm elektronik ticaretin ı§iginda yeniden gözden geçirilmesini gerektirmektedir. Anahtar Sözcükler -Elektronik Ticaret -Küresel -Vergi Hukuku -Vergilendirme
Özet (Çeviri)
Today the concept of commerce has been redefined and it has been inevitable to examine the concept of market from different points of views. The reason of this is that electronic commerce has been getting the place of traditional commerce in transition from industry society to information society. Electronic commerce over Internet is carried on a global environment which is not limited by national boundaries. Electronic commerce has shown very fast increases since 1998 depending on the developments in internet technology. Today, it is an important reality that e-commerce as a new type of international trade brings comparative advantages to the particular countries. The global nature of Internet requires that the existing international taxation rules, such as source, jurisdiction, residency and permanent establishment, should be substantially revised in light of electronic commerce. Key Words -Electronic -Global -Tax law -Taxation Commerce