Elektronik ticaret ve vergilendirilmesi
Electronic trade and the taxation of the electronic trade
- Tez No: 265071
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bilgi teknolojisindeki gelişmeler yeni ekonomi kavramını ortaya çıkarmıştır. Teknolojik gelişmeler ticaret yaşamının işleyişini her açıdan ve çok yoğun bir biçimde etkilemektedir. Bu durum vergilendirme konusuna da doğrudan etki etmektedir. İnternetin ticarette kullanılmaya başlaması ile ortaya çıkan elektronik ticaret, vergilendirme alanında da yeni yaklaşımlar geliştirilmesini zorunlu kılmıştır.Bu çalışmada son yıllarda özellikle tüm dünyada yaygın olan elektronik ticaretin vergilendirilmesindeki güçlükler açıklanmaya çalışılmış ve çözüm önerileri getirilmiştir. Yöntemin daha iyi anlaşılabilmesi için ilk olarak internet ve elektronik ticaret ile temel kavramlara değinilmiştir. Sonraki bölümde ise elektronik ticaretin vergilendirilme ve vergilendirilirken çıkan sorunlar ele alınmıştır. Son bölümde ise elektronik ticaretin vergilendirilmesi değerlendirilerek çıkan sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The improvements in the information technology emerged new economy concept. Technological improvements have been intensely influencing the process of trade life in every aspect. This directly influences the taxation process as well. Electronic trade, which emerged by the use of internet in trade, necessitates the development of new aproaches in the field of taxation.In this study, the adversities of the taxation of e-trade in recent years are tried to be identified and solution suggestions are stated. Internet, e-trade and basic concepts of the technique are adverted first in order to be understood better. In the next section, the taxation of e-trade and the problems that ocur during the taxation process are examined. In the final section, by the evaluation of the taxation of e-trade, solution suggestions to the problems are tried to be stated.