Factoring uygulamaları ve işletmelerin finansal yapılarına etkisi
Factoring practices and their effects to financial structures of entites
  1. Tez No: 188450
  2. Yazar: ZEHRA İNAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZETTezin Adı: Factoring Uygulamaları ve şletmelerin Finansal Yapılarına EtkisiTezi Hazırlayan: Zehra NALGünümüzde hızla gelişen ekonomik ve sosyal yapı içinde işletmelerin finansmankaynaklarına olan ihtiyaçları da hızla artmıştır. Bu gelişmelere bağlı olarak işletmelerinfaaliyetlerini devam ettirebilmeleri için kesintisiz nakit akışının ve bu nakit akışının hangikaynaklardan karşılanacağı da önem kazanmıştır. şte bu çabalar karşımıza modern finansmanteknikleri diyebileceğimiz finansman tekniklerini çıkarmaktadır.Modern finansman tekniklerinden factoringde, işletmelere en uygun şartlarda fonsağlama amacıyla geliştirilmiş bir finansman tekniğidir. Teknik olarak dünyada uzunsayılabilecek bir geçmişe sahipken, ülkemizde henüz yeni yeni tanınmaya ve uygulanmayabaşlamıştır. Dolayısıyla henüz tam bir alt yapıya kavuşmamıştır ve çeşitli sorunlarlakarşılaşılmaktadır. Bununla birlikte firmalar tarafından henüz tam olarak bilinmemekte, fakather geçen gün popülaritesi ve talebi artmaktadır.şletmelerin faaliyetlerini ve sürekliliklerini etkileyen finansman birimlerin ekonomik-sosyal gelişmelerin yakın takipçisi olmaları gerek. Bu yaklaşım işletmeler için hayati önemtaşımaktadır.Beş bölümden oluşan çalışmamızın bu konuda çalışma yapan arkadaşlarımıza faydalıolacağını umuyoruz.VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACTName of the Thesis: Factoring Practices and Their Effects to financial Structures ofEntitesSubmitted by: Zehra NALIn modern ages, needs of entites to the finance sourres have increased in rapidlygrowing economic and social structure. Due to these developments, cash flow and from whichsources this cash flow which are essential for maintainence of entities activities, have come into prominence. These eftorts couse in finance techniques which will be named as modernfinance techniques.Factoring which is one of the modern financial techniques, is a finance techniquedeveloped in order to create fund to entities within optimum conditions. While factoringtechnically have been used for a long time throughout the world, it is known an practiced for ashort time in our country. So, it is notfully enabled, yet, and experinced with many problems.Nonetheless, it not perfectly known by the firms, but it?s popularity and demand increase dayby day.Finance depertments of entities, which affect activities and continuities of the entitiesshould clasely pursue economic and sucial develapments. This approach is vital for entities.This thesis consisting of five chapters is expected to be future studies on this subject.VIII