Toplam kalite yönetimi uygulamaları ve çalışanların iş tatmini üzerine bir uygulama
Total quality management applications and a research about the job satisfaction of the workers
  1. Tez No: 188451
  2. Yazar: AYHAN GÜNBATAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
TOPLAM KAL TE YÖNET M UYGULAMALARI VEÇALIŞANLARIN Ş TATM N ÜZER NE B R UYGULAMAAyhan GÜNBATANÖzet :Günümüzde her büyüklükte işletme için çalışanın önemi tartışılmayacak kadar açıktır.şletmelerin yoğun rekabet ortamında hedeflerine ulaşabilmek ve ayakta kalabilmek içinçalışanların ve müşterilerin tatminini tam olarak sağlamak zorundadır. Bu sebeple işletmeler,Toplam Kalite Yönetimini (TKY) çok iyi anlamalı ve profesyonelce uygulayabilmelidir.şletme yönetiminin asli görevi, özellikle çalışanın tatminini etkileyen işe yönelik iç ve dışfaktörleri belirlemek, bunların ölçümlerini yapabilmek ve olumsuz koşulları olumluyaçevirmektir. Aynı zamanda personelin eğitilmesi, kararlara katılır hale getirilmesi,motivasyonunun sağlanması ve işletme içi iletişim kanallarının açık tutulması önemli konulararasındadır.Anahtar Kelimeler : Kalite, Toplam Kalite Yönetimi, ş Tatmini
Özet (Çeviri)
Total Quality Management Applications and A Research About the Job Satisfaction OfThe WorkersSummary : Ayhan GUNBATANIt has no doubt how a worker is important for his organization regardless of the size of thatorganization. Every organization must fully satisfy both its workers and customers in order tolive and get benefit. Therefore these organizations must understand and professionally applyTotal Quality Management. To realize the inner and outer factors which effect the jobsatisfaction of the workers and to change the negative effects to possitive effects is theprimary mission of the management of the organization. To train the workers, to make thembe the part of decision mechanism, to motivate them and to have an interorganizationcommunication is also key issues.Key Words : Quality, Total Quality Management, Job Satisfaction