İlköğretim ikinci kademe, müzik eğitimi dersinde 2005-2006 eğitim öğretim yılında okutulan müzik ders kitaplarında yer alan şarkıların müziksel amaçlar bakımından analizi
The Analysis of the sons that are in the music books of the 2005-2006 education teaching year primary education second term
- Tez No: 188453
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN SAĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
LKÖĞRET M K NC KADEME, MÜZ K EĞ T M DERS NDE2005-2006 EĞ T M ÖĞRET M YILINDAOKUTULAN MÜZ K DERS K TAPLARINDA YER ALAN ŞARKILARINMÜZ KSEL AMAÇLAR BAKIMINDAN ANAL ZYüksek Lisans Tezi, Taner ULUÇAYnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2006Danışman Doç. Dr. Turan SAĞERÖZET VE ANAHTAR SÖZCÜKLERÖZETBu çalışmada lköğretim kurumları ikinci devre müzik müfredatına uygunolarak hazırlanmış ve halen okutulmakta olan müzik ders kitaplarında yer alan okulşarkıları üzerine bir inceleme yapılmıştır.Araştırmada 390 okul şarkısının analizi, Claric firmasının hazırladığı FileMaker Pro version 4.0v1 (9-04-1997) yazılım programı ile yapılmış, konu, ton,besteci, söz yazarı, dizi, özellik vb. konular incelenmiştir.Elde edilen veriler ışığında tablolar hazırlanmış ve yorumlar yapılmıştır.Yorumlama kısmı sonucunda problemin sonuçları saptanmıştır.Ders kitaplarının içeriklerinin geliştirilebilmesi ve bu içeriklerinuygulanabilmesine yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLERMüzik, Müzik Eğitimiii
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, primary schools have been prepared with paralel to the secondterm music curriculum and a study has been made about school songs that stil takepart in music lesson boks that are stil valid.In the research, the analysis of three hundred ninety school songs has beenmade with the File Maker Pro Versions 4.0v1 (9-04-1997) software programme andsubject, tone, composer, series, quality etc. Have been studied.With the help of the findings obtained, tobleaves have been prepared andsome comments have been made.As a result of the comment part, the results of the problem have beenascertained.Suggestions have been made to develop the content of the lesson boks and tocarry out this content.KEYWORDSMusic, Music Education,iii