Müzik öğretmenliği bilim dallarında yapılan yüksek lisans tezlerinin ve okutulan yüksek lisans derslerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Mutual evulation of master theses and master lessons that working at the music teaching science branches
- Tez No: 188454
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN SAĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
MÜZ K ÖĞRETMENL Ğ B L M DALLARINDA YAPILAN YÜKSEKL SANS TEZLER N N VE OKUTULAN YÜKSEK L SANS DERSLER N NKARŞILAŞTIRMALI DEĞERLEND R LMESYüksek Lisans Tezi, Ali AYHANnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2006Danışman, Doç. Dr. Turan SAĞERÖZET VE ANAHTAR SÖZCÜKLERÖZETBu çalışmada, ülkemiz üniversiteleri enstitülerine bağlı olarak yürütülmekteolan yüksek lisans tez çalışmaları ve yüksek lisansta okutulmakta olan derslerinkarşılaştırmalı bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu amaçla, YÖK tez taramakatalogunda yer alan müzik öğretmenliği bilim dallarına ait 1986-2003 yıllarına ait412 yüksek lisans tez, çalışma kapsamına alınmıştır. Bu tezler 8 üst, 56 alt alana göresınıflandırılmış ve istatistiksel değerler olarak belirtilmiştir. Daha sonra, yükseklisans eğitiminde okutulmakta olan dersler ise müzik eğitimi, kompozisyon, tarihselmüzikoloji gibi 9 değişik alanda sınıflandırılmıştır. Son bölümde ise okutulanderslerin çalışılan tezleri destekleyip desteklemediği karşılaştırmalı birdeğerlendirme ile belirtilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLERMüzik, Müzik Eğitimi, Lisansüstü Eğitim, Yüksek Lisans Tezi.i
Özet (Çeviri)
MUTUAL EVULATION OF MASTER THESES AND MASTERLESSONS THAT WORKING AT THE MUSIC TEACHING SCIENCEBRANCHESMaster Thesis, Ali AYHANSocial Sciences Instutute of nönü University, June 2006Advisor, Doç. Dr. Turan SAĞERSUMMARY AND KEYWORDSSUMMARYIn this study, a mutual evaluation had done on master theses and teachinglessons which executing at Music Teaching Science Branches attendant withinstitutes since 1986 year in our country Universities. Procurancing of data?ssupplied from YÖK (High Teaching Institution) Theses Search Catalog. This studyrestricted between the 1986 and 2003 years. So total 412 theses had been examined.At first thesis have been eliminated to 8 different classes. Later that 8 classsegmented 37 subheadings. Lessons that teaching at Music Teaching ScienceBranches segmented 9 different classes. And at the last part of this study had beendone mutual evaluation of master thesis and master lessons.KEYWORDSMusic, Music Education, Postgrade Educationi