İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin takım çalışmasına ilişkin algıları(Balıkesir ili Burhaniye ilçesi)
The Perceptions of primary school managers and teachers about teamwork (city of Balıkesir, sample of Burhaniye)
  1. Tez No: 188465
  2. Yazar: SEDA DURAL CEYLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHİRE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZETÖrgütlerin hayatta kalması ve gelişebilmesi için yeniliğe açık olmalarıgerektiği kabul edilen bir gerçektir. TKY örgütlere bu yeniliği sağlayacak gereklizemini temin etmektedir. Toplumun önemli örgütleri olarak, 21. yüzyılda öğrencileriiş hayatına ve yaşama yeteri kadar iyi hazırlayamayan eğitim sistemleri hakkındakiendişeler, dünyanın dört bir yanından birçok kişiyi, eğitim sistemini yenidendüzenlemek için yeni yollar aramaya teşvik etmiştir.İlköğretim okullarındaki takım algısını inceleyen araştırma, öncelikle yöneticive öğretmenlerin takım çalışması hakkındaki algılarına dayanmaktadır. Araştırmaçerçevesinde, araştırmacı takım algısıyla ilgili ölçeği Burhaniye'de bulunan 8ilköğretim okuluna dağıtmıştır.Araştırmada tarama modeli kullanılıştır. Mualla Bilgin AKSU, Demirtaş veAtılgan (2005) tarafından geliştirilen Likert tipi 5'li derecelendirilmiş ?Takım AlgısıÖlçeği? veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Ölçek iki bölümden oluşmuştur. İlkbölümde cinsiyet, katılımcıların görev ünvanı (yönetici-öğretmen), mesleki kıdemi,bulundukları okuldaki görev süreleri, branşları, TKY ile ilgili hizmetiçi eğitimekatılıp katılmamaları, takım çalışması hakkında hizmetiçi eğitime katılıpkatılmamaları hakkında sorular yer almaktadır. İkinci bölüm katılımcıların takımçalışması hakkındaki algıları ile ilgili 30 sorudan olşumaktadır. Katılımcıların takımçalışması ile ilgili algıları Likert tipi 5'li derecelendirme seçeneğine görebelirlenmiştir: her zaman (5), çoğu zaman (4),bazen (3), nadiren (2), hiçbir zaman(1).SPSS programı kullanılarak güvenirlik, t-testleri ve varyans analizleriyapılmıştır.Araştırma bulguları aşağıdaki gibidir:IV1. Öğretmen ve yönetici algıları birlikte değerlendirilerek, bulunulan okuldaortaya çıkan takım çalışması durumu saptanmaya çalışılmıştır. Bu yolla, okulyöneticisi ve öğretmen aynı amaca yönelik bir takımın üyeleri olarak birlikte elealınmış; okulda eğitim-öğretim sürecinin geliştirilmesinde her iki grup katılımcınınkatkıları ortak olarak değerlendirilmiştir. Buna göre, yöneticiler ve öğretmenlerokullarında ?çoğu zaman? takım çalışmasının gerçekleştiğini, bir başka ifadeyleokullarında bir takım ruhuyla hareket ettiklerini ortaya koymuşlardır.2. İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin takım çalışmasına ilişkinalgıları arasındaki farka bakmak için t-testi uygulanmıştır. Sonuç olarak takımçalışmasına ilişkin olarak yönetici ve öğretmen algıları arasında bir farklılıkbulunmadığı ortaya çıkmıştır (p= 0.45>0.05).3. İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin takım çalışmasına ilişkinalgılarının cinsiyete göre karşılaştırılmasında t-testi kullanılmıştır. Bu durum,ilköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin takım çalışmasına ilişkin algılarınıncinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediğini, yönetici ve öğretmenlerin takımçalışmasıyla ilgili ?çoğu zaman? düzeyinde ortak görüşlere sahip olduklarını ortayakoymuştur (p= 0.15>0.05). Buna göre, cinsiyetin takım ruhunda etkisiz bir değişkenolduğu görülmektedir.4. Mesleki kıdeme göre ilköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerininkarşılaştırılması sonucunda, katılımcıların mesleki kıdemleri ile takım çalışmasınailişkin algıları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (p=0.41>0.05).5. Katılımcıların, ilköğretim okullarındaki takım çalışması uygulamasınıalgılama biçimlerine, bulundukları okuldaki görev süresinin etki etmediğini ortayakoymuştur. Yapılan varyans analizi sonucu da, gruplar arasındaki farkın, istatistikselolarak anlamlı olmadığını göstermektedir (p=0.43>0.05).V6. İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin takım çalışmasına ilişkinalgılarının branşlar açısından anlamlı bir farklılık oluşturmadığı saptanmıştır(p=0.53>0.05). Branşı matematik ve fen bilimleri olan katılımcılarla, branşı sınıföğretmenliği olan katılımcılar, takım çalışmasının okullarında ?çoğu zaman?düzeyinde; branşı sosyal bilimler ve güzel sanatlar ve spor olan katılımcılar ise takımçalışmasının ?her zaman? düzeyinde uygulandığını belirtmişlerdir.7. İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin takım çalışmasına ilişkinalgılarının TKY ile ilgili hizmet içi eğitime katılıp katılmamalarına görekarşılaştırılması sonucunda, TKY'ye ilişkin hizmet içi eğitim alıp almama durumu,katılımcıların görüşleri açısından anlamlı bir fark yaratmamıştır.8. İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin takım çalışması ile ilgilihizmet içi eğitime katılıp katılmamalarının algıları arasında anlamlı bir farkoluşturmadığı saptanmıştır. Her iki grup da takım çalışmasına ilişkin algılarındabirbirine yakın aritmetik ortalamalara sahiptir. Bu konuda hizmet içi eğitim alanlar,takım çalışmasının ?her zaman? gerçekleştiğine inanıp bunun için çaba gösterirken,hizmet içi eğitim almayanlar ise ?çoğu zaman? gerçekleştiği görüşündedirler.VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIt is generally acknowledged that organisations need to be innovative in orderto survive and prosper. TQM provides the necessary platform for inculcatinginnovation in organisations. As important organisations of the society, concerns thateducation systems cannot adequately prepare learners for life and work in the 21stcentury have prompted people across the world to explore ways of redesigningeducation systems.Research examining team perception in public primary schools has focusedprimarily on the perceptions of principals and teachers about team work. Within theframework of the research, the researcher has delivered the scale on team perceptionto 8 public primary schools in Burhaniye.Survey method is used for this research. A five point Likert type ?teamperception scale? developed by Mualla Bilgin Aksu, Demirtaş and Atılgan (2005) ispreferred as data collection instrument. The scale consisted of two parts. In the firstpart, there were seven questions about gender, participants? positions in the school(principal or teacher), participants? length of service, participants? length of servicein their present school, branches, attending a training on TQM and team work. Parttwo consisted of thirty questions that asked about participants? perceptions aboutteam work. Participants? perceptions about team work is determined acoording tothe five-point Likert-type item scale: always (5), generally (4), sometimes (3), rarely(2), never (1).Statistical analyses including reliability, t-tests and analysis of variance werecomputed by using SPSS program.Some findings of the research are as follows:1.Teacher and principal perceptions were evaluated together. The contributions ofthe two participants were evaluated together to help improve the process ofeducation.VIIAs a result, principals and teachers ?generally? believe that team work is performedin their schools, that is, participants act in a manner of team spirit.2.In order to look for the difference between the perceptions of principals andteachers, t-test is used. It is found that there is no meaningful difference between theperceptions of principals and teachers (p= 0.45>0.05).3.In order to look for the difference between the perceptions of principals andteachers from the point of gender, t-test is used. As a result, whether male or female,principals and teachers ?generally? share the same opinions about team perceptions(p=0.15>0.05). Gender has no role on team perceptions.4.There is no meaningful difference between the perceptions of principals andteachers from the point of length of service (p=0.41>0.05).5.According to the length of service in their present school, research results showsthat the length of service in present school has no effect on the perceptions ofprincipals and teachers (p=0.43>0.05).6.According to branches, it is found out that there is no meaningful differencebetween the perceptions of principals and teachers (p= 0.53>0.05). This means thatparticipants from branch of maths and science and class teachers ?generally? believe;participants form the branch of social sciences, fine arts and sports ?always? believethat team work is applied in their schools.7. It is found out that having a training on TQM creates no meaningful difference onthe perceptions of teachers and principals.8. Having a training on team work creates no meaningful difference on theperceptions of teachers and principals. Those who attended this training believes thatthere is ?always? team work in their organisation. They make an effort forVIIIteam work. Those who did not attend such a training believes that there is?generally? team work in their organisation.IX