İşe almada aday odaklılık: Kavramsal çerçeve ve ölçek geliştirme
Candidate focused staffing: Conceptual framework and scale development
- Tez No: 188490
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
iiDOKTORA TEZ ÖZÜİŞE ALMADA ADAY ODAKLILIK: KAVRAMSAL ÇERÇEVE VEÖLÇEK GELİŞTİRMEErkan ERDEMİRİşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2007Danışman: Prof. Dr. Ramazan GEYLANBilgi toplumu ve yeni ekonomi tartışmaları nitelikli insan kaynağının işletmeler için enönemli rekabet kaynağı olduğu gerçeğini vurgulamaktadır. Nitelikli insan kaynağınınişletmelere kazandırılması konusunda işletmeler arasında yaşanan rekabet, işe almasürecinin odağını işletmeden adaya doğru kaydırmaktadır. Türkiye ekonomisi 2001yılındaki ekonomik krizin ardından bir büyüme sürecindedir ve yakın gelecekte nitelikliinsan gücü konusundaki rekabetin ülkemiz işletmeleri için de gündeme gelmesibeklenmektedir. Bu çalışmada, nitelikli adayların iş başvurusunda bulunmalarını vebaşvuran adayların seçim süreci boyunca memnun edilmelerini sağlamak üzere işe almasürecinin yeni bir bakış açısıyla yeniden ele alınması gerektiği öne sürülmektedir.Bu çalışmanın amacı işe alım sürecinin pazarlama bakış açısıyla ele alınarak işe almadaaday odaklılık adıyla yeni bir kavramsal çerçeve ve işe almada aday odaklılığı ölçecekbir ölçek geliştirilmesidir. Bu amaçla öncelikle yazın taraması yapılarak işe almadaaday odaklılık adıyla bir kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra ölçekgeliştirme yöntemine uygun olarak ifade geliştirme, ölçek yapılandırma ve ölçekdeğerleme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalarda yüzyüze görüşme, açıklayıcı faktöranalizi ve doğrulayıcı faktör analizi gibi hem nitel hem de nicel analiz tekniklerindenyararlanılmıştır. Türkiye'nin En Büyük 1000 Sanayi Kuruluşu üzerinde yapılanaraştırma ile işe almada aday odaklılığı ölçebilecek geçerli ve güvenilir bir ölçekgeliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTCANDIDATE FOCUSED STAFFING: CONCEPTUAL FRAMEWORK ANDSCALE DEVELOPMENTErkan ERDEMIRBusinessAnadolu University, Graduate School of Social Sciences, January, 2007Supervisor: Prof. Dr. Ramazan GEYLANDebates on the knowledge society and new economy emphasize the fact that the mostimportant source of competition for businesses is qualified human resource. The rivalrybetween businesses for attracting qualified employees shifts the focus of the staffingprocess from business to candidate. Turkish economy has been growing since the 2001economical crisis and it?s expected that the rivalry for the qualified human resource willcome up for the businesses of our country in the near future. This dissertation arguesthat staffing process must be reexamined with a new perspective for attracting qualifiedcandidates and satisfying applicants during the selection process.The aim of this study is constructing a new conceptual framework named candidatefocused staffing by reexamining the staffing process with marketing perspective as wellas developing a scale for measuring candidate focus. First, the literature has beenreviewed for constructing the framework. Then, item generation, scale construction andscale evaluation studies have been conducted in compliance with the scale developmentmethodology. Both qualitative and quantitative techniques such as face-to-faceinterviews, exploratory and confirmatory factor analyses have been used. The researchsurveying top 1000 Turkish firms to collect information has ensured the validity andreliability of the developed scale.