Anadolu lisleri ve genel liselerde görevli öğretmenlerin performans değerlendirmesine yönelik algıları (İstanbul ili Büyükçekmece ilçesi örneği)
  1. Tez No: 188527
  2. Yazar: NİHAL CİHANTİMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİÇ PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, stanbul li Büyükçekmece lçesi sınırları içinde bulunan genelliseler ile Anadolu liselerinde görev yapan öğretmenlerin, performansdeğerlendirmesine ilişkin algılarının belirlenmesi konusu ele alınmıştır. Milli EğitimBakanlığınca son yıllarda başlatılan çalışmalara göre, öğretmen performansınındeğerlendirmesi sürecine öğrenci, veli, zümre öğretmeni ve yöneticinin katılımlarınınsağlanması hedeflenmektedir. Çoklu veri kaynakları yoluyla öğretmen performansınındeğerlendirilmesine yönelik öğretmen algılarının belirlenmesi bu çalışmanın temelamacıdır.Tarama modeline göre yapılan araştırmanın verilerini elde etmek için beşbölümden oluşan ölçek kullanılmıştır. Veri toplama aracı Büyükçekmece ilçesisınırlarında bulunan on genel lisesinde görevli 213 ve iki Anadolu lisesinde görevli 41öğretmen olmak üzere toplam 254 öğretmene uygulanmıştır.Araştırmaya göre , öğretmenlerin çoklu veri kaynakları yoluylaperformanslarının değerlendirilmesine yönelik algıları olumludur ve genelde?katılıyorum? aralığındadır.Öğretmenlerin performans kriterlerine ilişkin algılarında cinsiyet, kendialanı ile ilgili hizmetiçi eğitim alıp almama, medeni durum, yaş, kıdem, bitirilen okulve okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Diğer yandan?performans değerlendirme ile ilgili hizmetiçi eğitime katılıp katılmama? değişkeninegöre veli, zümre öğretmeni ve yönetici boyutlarında anlamlı farklılık belirlenmiştir.Benzer biçimde, ?performans değerlendirme ile ilgili kitap okuyup okumama?değişkenine göre, öğrenci, veli ve yönetici boyutlarında anlamlı farklılık belirlenmiştir.iiiii
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine teacher?s perception who work in the districtof Büyükçekmece in stanbul , about performance criterias which are important according tostudent, parent, the group of teachers who teach the same subject and administrator.To get the data of this research which was done using survey statistical model, aquestionnaire which is consisting of five sections, was used. The questionnaire has beenapplied to 213 teachers who work in ten general lycees and 41 teachers who work in twoAnatolian High Schools in Büyükçekmece.According to research, teacher?s perception about performance criteria which are importantaccording to student, parent, group of teachers who teach the same subject and administratoris generally at the ?agree? level. The difference was determined between teacher?sperceptions about performance criteria which are important according to the group ofteachers who teach the same subject .Any meaningful differences among the perceptions of teachers were determinedconsidering the factors of the age, gender, the school they graduated from, total period ofservice in their profession, in-service training and marital status . On the other hand, themeaningful difference was determined in the extents of parent, administrator and the group ofteachers who teach the same subject according the factor ?participating in-service trainingon performance appraisal or not?. In the same way, the meaningful difference was determinedin the extents of student, administrator and the group of teachers who teach the same subject,according the factor ?reading source on performance appraisal or not?.