Performans değerleme süreci ile performans değerleme sonuçlarının kullanıldığı alanlara karşı çalışan tutumunu belirlemeye yönelik bir araştırma
An investigation on identifying employee attitudes for performance evaluation process and areas in which performance evaluation results are applied
  1. Tez No: 188530
  2. Yazar: YAŞAR TOLGA TARLIĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Günümüz organizasyonlarında performans değerleme sistemleri hem yöneticiler hem deçalışanlar açısından büyük bir önem taşımaktadır. Değerleme sonuçlarının çalışanlar ileilgili kararlara yansıtılması hem alınan kararlarda adaleti sağlarken, hem de çalışanlarınmotivasyonlarının artmasını sağlamaktadır. Performans değerleme sistemi insanı bazalan karşılıklı iletişime dayalı bir sistemdir. Bu nedenle de değerleme çalışmalarınınbaşarısı, performans değerleme süreci ile performans değerleme sonuçlarınınkullanıldığı alanlara karşı çalışan tutumlarından etkilenmektedir.Bu araştırmada performans değerleme sonuçlarının kullanıldığı alanlara karşı çalışantutumları belirlenmeye çalışılmaktadır. Araştırmamızın ilk bölümünde performansdeğerleme sisteminin tanımı, amacı, gerekleri, gelişimi ve sürecinden bahsedilmektedir.kinci bölümde, performans değerleme çalışmalarında kullanılabilecek yöntemlerden vedeğerleme sonuçlarının kullanıldığı alanlardan bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde isegünümüz organizasyonlarının uygulamakta oldukları performans değerleme sistemleriörnek olarak verilmektedir. Son bölümü ise, araştırmamızın uygulama kısmıoluşturmaktadır. Bu bölümde performans değerleme sonuçlarının kullanıldığı alanlarakarşı çalışan tutumları belirlenmeye çalışılmaktadır. Araştırmamız çokuluslu birişletmede faaliyet gösteren 124 beyaz yakalı çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Buamaçla 5'li likert skalası kullanılan ve iki bölümden oluşan bir anket formukullanılmıştır.Araştırmamıza göre çalışanların tutumları sahip oldukları iş unvanlarına ve görevyaptıkları bölümlerine göre farklılık göstermektedir. Performans değerleme sistemindekullanılan kriterler ve bu kriterlere verilen değer de çalışanların tutumlarında etkiliolmaktadır. Ayrıca organizasyonda uygulanan kariyer, ücretlendirme, eğitim v.b.sistemlerin belirli bir standarda göre uygulanıp uygulanmaması da çalışan tutumlarındaetkili olmaktadır. Çalışmamızın sonucuna göre, performans değerleme sonuçlarınıneğitim, kariyer, ücretlendirme, iş rotasyonu, stratejik planlama ve işten çıkartma gibifaaliyetlerde veri kaynağı olarak kullanılmasına karşı çalışanlar olumlu bir tutumgeliştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Recently, performance evaluation systems have been playing a significant role for bothexecutives and employees in organizations. Results of the evaluation assigned todecisions about employees enable not only to increase the motivation of employees butalso to create justice. It can be said that performance evaluation system based onemployee mainly refers to mutually beneficial communication. Therefore, the success ofevaluation efforts is influenced by performance evaluation process and attitudes ofemployees towards areas in which performance evaluation results are used.In this study, attitudes of employees towards the areas in which performance evaluationresults are applied are examined. At the first chapter of the study, the definition, purpose,development and process of performance evaluation system are mentioned. The secondchapter focuses on the methods which will be able to be used for performance evaluationefforts and areas in which evaluation results are applied. Throughout the third chapter, thecurrent examples about performance evaluation systems implemented by companies aregiven. The last chapter includes application of the study. In this section, the attitudes ofemployees towards areas in which performance evaluation results are used are measured.The sample of the study comprised 124 white-collar employees who are working for amultinational company. During the study, the questionnaire form which covers twosections and has 1-5 likert scale was used.According to the research, the attitudes of employees change in terms of their job titlesand departments in which they are working for. The criteria used in performanceevaluation system and value given to these criteria affect to the attitudes of employees. Itcan be claimed that whether the activities such as carrier, compensation and education aredone or not under a common standard influence on employees? attitudes. The result of thestudy clearly shows that employees reacted positively when performance evaluationresults are used for the activities such as education, carrier, compensation, job rotation,strategic planning and layoff.