Beşinci sınıf öğretmenlerinin fen ve teknoloji dersinde yapılandırmacı öğrenme ortamı düzenleme becerileri
- Tez No: 188531
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİRE ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, beşinci sınıf öğretmenlerinin Fen ve Teknoloji dersinde nederece yapılandırmacı öğrenme ortamı düzenlediklerini ve yapılandırmacı öğrenme ortamıdüzenlemelerinin cinsiyet ve deneyim değişkenleri açısından farklılık gösterip göstermediğinibelirlemektir.Bu araştırmanın evreni, 2005-2006 eğitim yılında, İstanbul il sınırları içindeki resmiilköğretim okullarının beşinci sınıflarında Fen ve teknoloji dersi veren öğretmenlerdir.Araştırmanın örneklemi ise, İstanbul ilinden rastlantısal küme örnekleme yoluyla belirlenenokullardaki 104 beşinci sınıf öğretmenidir. Araştırmada veriler, ?Yapılandırmacı ÖğrenmeOrtamı Ölçeği?nin 104 sınıf öğretmeni tarafından yanıtlanmasıyla elde edilmiştir.?Yapılandırmacı Öğrenme Ortamı Ölçeği?nin güvenirlik katsayısı (cronbach alpha) 0.87olarak bulunmuştur. Öğretmenlerin ne derece yapılandırmacı öğrenme ortamı düzenledikleri;aritmetik ortalama, frekans ve standart sapma ile belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerininyapılandırmacı yaklaşımı uygulama düzeylerinin cinsiyete göre farklılık gösteripgöstermediği t-testi ile analiz edilmiştir. Dersin yapılandırmacı öğrenme ortamına göredüzenlenme derecesinin sınıf öğretmenlerinin deneyimlerine göre farklılık gösteripgöstermediği ise tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir.Araştırma sonucunda, öğretmenlerin genel olarak sınıflarda yapılandırmacı öğrenmeortamları oluşturdukları görülmüştür. Ancak özellikle yapılandırmacı öğrenmenin kavramsalçelişkiler ve materyaller ile kaynakların çözüme götürmeyi amaçlaması boyutlarındaöğretmenlerin kısmen yapılandırmacı öğrenme ortamı düzenledikleri bulunmuştur. Ayrıca,yapılandırmacı öğrenme ortamı düzenleme açısından cinsiyete göre bir farklılık olmadığı vedeneyimin yapılandırmacı öğrenme ortamı düzenleme açısından bir farklılık yaratmadığısonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research aims at finding an answer to the question ?At what level do the classteachers build a constructivist learning environment in fifth class science and technologylesson?? and determining whether the constructivist learning environment arrangements madeby the class teachers indicate any differences due to the gender and experience variablesThe universe of the research includes the teachers who lecture Science andTechnology lesson for the fifth classes of state primary schools in İstanbul in 2005-2006academic year. The samples of the research are 104 teachers who are teaching Science andTechnology lesson in State schools of İstanbul and who were determined by random setsampling method. The data of the research were achieved upon the answers of 104 classteachers to the ?Constructivist Learning Environment Scale" The cronbach alpha of?Constructivist Learning Environment Scale? was determined as 0.87. At what level to theteachers build a constructivist learning environment was audited by mean, frequency andstandard deviation. T test was used to determine whether the constructivist approachapplication level of the teachers differ according to gender. Whether the arrangement level ofthe lesson according to the constructivist learning environment differ due to the experiencesof the class teachers was searched by one way variance analysis.The results point out that the teachers generally built suitable learning environmentwithin the frame of constructivist approach. However it has been found that especially in theconceptual contradictions and solution oriented materials and sources factors, teacherspartially arrange a constructivist learning environment.Second finding of the research, put forward the fact that there is no difference due togender according to constructivist learning environment.Third finding of the research put forward the fact that there is no difference due to experienceaccording to constructivist learning environment.