Örgüt kültürünün işgören motivasyonu ile ilişkisi ve bir uygulama
- Tez No: 188532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sanayi Devrimi ile başlayan gelişmelerin ardından 1980'li yıllarda işletmelerdeinsani boyutun önem kazanmaya başlamasıyla, örgütsel davranış ve örgüt kültürü gibikonular önemli olgular olarak gündeme gelmeye başlamıştır. Bir bütün olarak örgütteçalışanlar arasında paylaşılan değerler, inançlar ve düşünme şekilleri olarak adlandırılanörgüt kültürü, kuruluşun genel ruh halini ve işleyişini etkilemektedir.Motivasyon, işgörenlerin işlerini severek ve isteyerek yapmalarını sağlamaçabasıdır. İşgörenleri motive etmede kullanılacak araçların ve yöntemlerin seçilmesindeişletme kültürü, göz ardı edilmemesi gereken bir olgudur. İşgörenlerin nasıl ve nederecede motive olduklarını anlamak ve motivasyonun sağlanmasında olumlu sonuçlaralabilmek için o kurumda hakim olan kültürün analizinin yapılıp, hakim değeryargılarının ve normlarının neler olduğunun ortaya konması gerekmektedir.Bu çalışmada, ?örgüt kültürü? kavramı ve modelleri ile ?motivasyon? kavramıve teorileri literatür taraması yöntemi ile incelenirken, örgüt kültürü modelleri vemotivasyon teorileri birlikte ele alınarak, örgüt kültürü ve motivasyon arasındaki ilişkiaçıklanmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak uygulamada, gözlem, mülakat ve betimlemeyöntemi kullanılarak, bir kamu kurumunda var olan örgüt kültürünün, işgörenlerinmotivasyonu ile ilişkisi ortaya konmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Örgüt Kültürü, Motivasyon.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAfter the developments started with the industry revolution, in 1980s, with theincreasing importance of the human component of organizations, concepts like?organizational behavior? and ?organizational culture? started to be known as importantissues. Organizational Culture, defined as values, beliefs and ways of thinking sharedamong people working in the organization as a whole, affects the general spirit andworking style of the organization.Motivation is an effort to make people working in the organization do their jobwillingly and with pleasure. To choose the means and methods to motivate people in theorganization, the organization culture must be taken into consideration. To understandthe degree of motivation of the employees in an organization and to take positiveoutcomes, the culture in the organization must be analyzed and dominating values andnorms must be known.In this study, first of all, the concept of ?organizational culture? and features ofculture models, the concept of ?motivation? and motivation theories are overviewedliterally. After that, by matching the models of organizational culture and motivationtheories, the relationship between organizational culture and motivation of employeesis examined. Finally in application, by using the interview and observation method, therelationship between corporate culture in a public organization and motivation of peopleworking there is analyzed.KEYWORDS: Organizational Culture, Motivation