Özel okul öğretmenlerinin çatışma yaklaşımları ile çatışmayı yönetme stilleri
The attitudes of private school teachers towards conflict and the conflict management styles they resort to
- Tez No: 188555
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Songül Kılıç?Özel Okul Öğretmenlerinin Çatışma Yaklaşımları ile Çatışmayı Yönetme Stilleri?ÖZETBu araştırmanın genel amacı; özel okul öğretmenlerinin çatışma yaklaşımları ileçatışmayı yönetme stillerini demografik değişkenler açısından belirlemek ve özel okulöğretmenlerinin çatışma yaklaşımları ile çatışma yönetimi sürecinde kullandıkları stillerarasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır.Araştırmanın verileri, stanbul ili özel vakıf ve kurucu okullarında çalışanöğretmenlerden oluşan toplam 352 kişilik örneklem grubuna anket uygulanaraktoplanmıştır. Araştırmada 3 anket formu kullanılmıştır. Bunlardan birincisi,öğretmenlerin bireysel özelliklerini belirlemek için beş sorudan oluşan bir formdur.Öğretmenlerin çatışma yönetimi stillerine ilişkin veri toplamak için kısa adı ROCI IIolan ?Rahim Örgütsel Çatışma Ölçeği-II? (FORM A) adlı anket formu kullanılmıştır.Araştırmada kullanılan üçüncü anket formu ise, öğretmenlerin çatışma yaklaşımlarınıortaya çıkarmak için araştırmacı tarafından geliştirilen ?Çatışmaya lişkin YaklaşımlarıBelirleme Ölçeği?dir. Elde edilen veriler yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA, LSD testi ve Pearson Korelasyon Katsayısı gibi istatistiksel tekniklerkullanılarak çözümlenmiş, yorumlanmış ve raporlaştırılmıştır.Araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir: (1) Özel kurucu ve vakıf okullarındagörev yapan öğretmenlerin yarısından fazlasının geleneksel yaklaşımıbenimsemedikleri; modern yaklaşıma ise daha yakın oldukları ortaya çıkmıştır. (2)Öğretmenlerin çatışma yaklaşımları arasında yaş ve görev yapılan kademe değişkenleriaçısından istatistiksel bakımından .05 düzeyinde anlamlı farklılıklar vardır. (3) Özelkurucu ve vakıf okullarında görev yapan öğretmenlerin en sık kullandıkları stiller;tümleştirme ve uzlaşma, sonra sırasıyla ödün verme ve kaçınma; en az ise hükmetmestilidir. (4) Öğretmenlerin kullandıkları çatışma yönetim stilleri arasında cinsiyet, yaş,mezun olunan okul, meslekteki toplam hizmet süresi ve görev yapılan kademedeğişkenleri açısından istatistiksel bakımından .05 düzeyinde anlamlı farklılıklar vardır.(5) Özel kurucu okullarındaki öğretmenlerin çatışma yaklaşımları ile çatışmalarıivyönetmede kullandıkları stiller arasında istatistiksel bakımdan anlamlı herhangi bir ilişkiyoktur. (6) Özel vakıf okullarındaki öğretmenlerin çatışma yaklaşımları ile tümleştirmeve hükmetme stilleri arasında istatistiksel bakımından .05 düzeyinde olumsuz; ödünverme ve kaçınma stilleri arasında istatistiksel bakımından .01 düzeyinde olumsuz birilişki vardır.v
Özet (Çeviri)
Songül Kılıç?The Attitudes of Private School Teachers Towards Conflict and the ConflictManagement Styles They Resort to?ABSTRACTThe main objective of this study is to identify the private school teachers?attitudes towards conflict and the conflict management styles they resort to with regardto individual demographic variables; and thus, to determine whether there arestatistically significant relationships between their attitudes towards conflict and theconflict management styles they resort to.The data of the study was collected with questionnaires administered to a samplegroup of 352 teachers working at the private foundation and founder schools in thecity of stanbul. Three questionnaire forms were used in the study. The first is a5-question form to obtain data on individual demographic characteristics of theteachers. To identify teachers? conflict managemet styles ?Rahim OrganizationalConflict Inventory-II? (ROCI-II) (Form A) was used. And the third form used in thestudy is the ?Identification of Attitudes Towards Confflict Scale?, which was developedby the researcher to identify the attitudes of teachers towards conflict. The data obtainedwas analyzed using some statistical techniques such as mean, percentage, standarddeviation, t-test, ANOVA, LSD test, and Pearson product-correlation, and interpretedand reported.The results of the study are as follows: (1) More than half of the teachersworking at private foundation and founder schools do not adopt the classical approachin principle; they are more likely to adopt the modern approach. (2) There arestatistically significant differences at .05 level between the teachers? attitudes towardsconflict according to their demographic characteristics such as age and the school levelworked. (3) The teachers working at private foundation and founder schools resort tointegrating and compromise most frequently; and then to obliging and avoidingrespectively, and to dominating least frequently. (4) There are statistically significantdifferences at .05 level between the conflict management styles of the teachersviaccording to their demographic characteristics such as gender, age, the type of schoolgraduated, professional seniority, and the school level worked. (5) There are not anystatistically significant relationships between the attitudes of the teachers working atprivate founder schools towards conflict and the conflict management styles theyresort to. (6) There are statistically significant negative relationships at .05 levelbetween the attitudes of the teachers working at private foundation schools towardsconflict and the integrating and dominating conflict management styles; and negativerelationships at .01 level between their attitudes towards conflict and obliging andavoding conflict management styles.vii