İlköğretim ikinci kademe 7. sınıflarda İngilizce öğretiminde öykünün canlandırılması yolu ile öğrencilerin yaratıcılığı ve eleştirel düşünme yeteneğini arttırma
  1. Tez No: 188559
  2. Yazar: BURCU ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NERSİN BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZHayat boyu devam eden bir süreç olan eğitim, eleştirel düşünme ve düş gücümüzü besleyeceknitelikte olmalıdır. Bildiklerimizi yaşama geçirebilmek için düşlememiz, düşlemek için de onubesleyen, kaynağını yaşamdan alan eğitime zengin içeriğiyle yardımcı olan yaratıcı drama gibietkinlikleri etkin olarak uygulamamız gerekir.Öğrenicilerin hangi yaşta olursa olsunlar doğrudan doğruya kendi yaşantıları yoluyla dahakolay ve kalıcı öğrendikleri düşüncesinin altını çizersek, yaratıcı drama etkinliklerinin etkili biröğretim için eğitim programlarında konuların planlanması ve işlenmesi aşamalarında bir yöntemve teknik olarak geliştirilip kullanılması gerekir. Burada amaç, yabancı dil öğretimini öğrencilerindüş gücünü ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine katkıda bulunarak daha etkili biçimdegerçekleştirebilmektir.Bu çalışma, lköğretim ikinci kademe 7. sınıflarda ngilizce öğretiminde öykününcanlandırılması yolu ile öğrencilerin yaratıcılığını ve eleştirel düşünme yeteneğini arttırmaaçısından nasıl bir model olarak uygulanabildiğini örneklendirmeyi, uygulanan bu çalışmalarınöğrenci ve uygulamayı yapan öğretmen tarafından nasıl değerlendirildiğini ve ulaşılan sonuçlarınne yönde olabileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Öğrencilerin uygulamaya ilişkingörüşlerini öğrenebilmek için belirlenen zamanda sormaca ve görüşme tekniği uygulanmış çalışmasüresince değerlendirme bölümlerinde öğrencilerin sözlü ifadeleri dinlenerek kaydedilmiştir.lköğretim ikinci kademe 7. sınıflarda ngilizce öğretiminde öykünün canlandırılması yolu ileöğrencilerin yaratıcılığı ve eleştirel düşünme yeteneğini arttırma açısından uygulanan çalışmanınngilizce öğretimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBeing a life-long process, the education system should foster creativity and critical thinking. In orderto make progress in our lives, we should use our imagination. To foster imagination, there should be moreactivities related to creative drama.If we underline the importance that the children learn better when they engage into activities whichallow them life experience, the creative drama activities should be considered when planning theprogramme as a method and a technique in education. The aim in the study is to provide learners toprogress their creativity and critical thinking through story dramatization.In this study, the objective is to make clear how English Language Teaching in 7th grades could beapplied through story dramatization and creative drama by providing the learners to progress theircreativity and critical thinking, how this process is evaluated by the learners and the teacher who appliedthe study, and what the conclusion is about.The analysis of the data has revealed that the study of English Language Teaching in 7th gradesthrough story dramatization and creative drama by providing the learners to progress their creativity andcritical thinking will provide contribution.ii