İlköğretim ikinci sınıflarında aile çevresi ve çocuğun okumaya karşı tutumu ile okuduğunu anlama becerisi arasındaki ilişkiler
The Relationship of the primary school second grade student's reading comphrension skills development and the way of the parentaland home environment support and the effects of the child's approach towards reading
- Tez No: 188566
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA KARAKELLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nurcan Şeflek Kovacıoğluİlköğretim İkinci Sınıflarında Aile Çevresi Ve Çocuğun Okumaya KarşıTutumu İle Okuduğunu Anlama Becerisi Arasındaki İlişkilerÖZETBu çalışmada, okuduğunu anlama becerilerinin gelişiminde, ev çevresinin veailenin destek biçiminin özellikleri ve çocuğun okumaya olan tutumunun etkisiincelenmiştir.Bu amaçla, ilköğretim ikinci sınıf öğrencileri, okuduğunu anlama düzeylerideğerlendirilerek yüksek ve düşük olmak üzere iki gruba ayrılmış ve iki grubun evçevresi, aile özellikleri, ailenin okuma faaliyetlerini destekleme biçimi, çocuğunokuma materyallerine duyduğu ilgi ve okuma faaliyetine olan tutumukarşılaştırılmıştır.Uygulama İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan iki devlet okulundakiII.sınıflarda okuyan 146 çocuk ve ailesi üzerinde yürütülmüştür.Araştırma sonucunda; annelerin, okul öncesi dönemde, öğrencilerin okumafaaliyetlerine destek vermeleri anlama düzeyini etkileyen bir faktör olarakgörülürken, öğrencilerin okuma materyallerine ilgileri, anlama becerisine etki edenbir faktör olarak bulunmamıştır. Bunun yanında, araştırmanın sonucunda elde edilenverilere göre, çocuğun okumaya karşı geliştirdiği olumlu veya olumsuz tutum,çocuğun okuduğunu anlama düzeyine etki eden bir faktördür.i
Özet (Çeviri)
Nurcan Şeflek KovacıoğluThe Relationships Of The Primary School Second Grade Student?s ReadingComphrension Skills Development And The Way Of The Parentaland HomeEnviroment Support And The Effects Of The Child?s Approach TowardsReadingABSTRACTİn this study, the characteristic of the way of the parentaland homeenviroment support and the effects of the child?s approach towards reading in thecomphrension skills development.For this reason, primary school second grade students were divided into twogroups regarding the evaluation of their reading comphrension levels. Both parent?shome enviroment, parentel background, the way parents support reading activities,the interest the child has towards reading materials wert compare.The application was resumed in 2 state schools in Europen side of İstanbulwith 146 second grade student and families.As a result of the research, the mum?s reading with their children in the earlychildhood period has an effect the child?s reading development but during the schooltime or the child?s interest of written material hasn?t an effect in the child?sdevelopment of the reading skills.Besides, the child?s either possitive or negative attitude towards reading hasan effect on child?s comphrension level.ii