İşyerlerinde motivasyon teorileri ve uygulamalarına ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 188567
  2. Yazar: DENİZ YAŞAR KONUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRAL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzde toplumun temel ekonomik birimleri olan işletmelerde biraradaçalışan personelin, işletme amaçları doğrultusunda etkin ve verimli bir şekildeçalışmasını sağlamak için, ortaya çıkan personel problemlerinin giderilmesi konusundaçalışmalara da başlanmıştır. Zira ekonomik ve teknolojik gelişme beraberindetekdüzelik , maddi ve beşeri konularda tatminsizlik, çalışma koşullarının uygunsuzluğuvb. sorunları da getirmiştir.Personelin verimini arttırmak ve çalışmaya yönlendirmek amacıyla ilkdönemlerde uygulanan ve bireyin psikolojik, sosyal ihtiyaçlarını gözardı eden katıuygulamalar, giderek yerini daha esnek, beşeri yönü daha ağırlıklı uygulamalarabırakmıştır.Personel motivasyonu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve çeşitli sonuçlar,alternatifler ortaya atılmıştır. Bu tezde işletmelerde uygulanan motivasyon teorileri elealınıp bunun işletme için önemine değinilicek ve bir uygulama ile açıklanacaktır.Çalışmamda ısıtma soğutma sektöründe öncü olan Alarko Carrier firmasınısektörde uygulanan motivasyon teorilerinden hangilerini neden uyguladığını ve nekadar başarılı oldugunu bir uygulama ile göstermekteyim.11
Özet (Çeviri)
Nowadays managements which society?s main economical units, supply staffswho work together, to work with effective and efficient through management aims, startstudying the subject of the appearing personel problems. Then economical andtechnological improvement brings herewith monotonous, tangible and humandissatisfaction, unsuitable working conditions etc. problems.Increasing staff?s efficiency and aim of directing staff to work in first terms andhard implementations which ignore individual psychology, social needs, replaced withflexible, human oriented applications.Different research made about staff motivation and different results andalternatives spoken. In this thesis I mention motivation theories which applied formanagement and I expain with an example.In this thesis I show that what motivation theory applied, why applied and howmuch is it successful in this sector for the firm Alarko Carrier which is the leader of theheating-cooling sector.12