İş etiği, sosyal sorumluluk ve ilaç sektöründen uygulamalar
- Tez No: 188577
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İŞ ETİĞİ, SOSYAL SORUMLULUK VE İLAÇSEKTÖRÜNDEN UYGULAMALARNevzat Sinan ATLIĞÖZETİş etiği toplumda kabul görmüş ahlaki değerler ve kurallar çerçevesinde her türlüiş kararına ve faaliyetine yön verecek ahlaki yargılar geliştirme ve uygulama biçimidir.İş etiği konusuna yaklaşımların başlıcaları faydacılık, haklar ve adalet kuramlarıdır. İşetiği kavramı bu kuramlara göre farklılık göstermektedir. Yani verilen bir iş kararı, birkurama göre etikken, diğer bir kuramın yaklaşımına göre etikdışı olabilir. Aynı durumgöreceli etik kavramında da görülebilir. Bir davranış, bazı ülkelerde etik, diğerlerindeetikdışı kabul edilebilir.Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), bir kurumun çalışanlarını, içinde bulunduğutoplumu ve çevreyi etkileyecek her türlü faaliyetinden sorumlu olmasıdır. Bu konu dayıllar içinde önemli bir evrim geçirmiş, klasik yaklaşımlardan modern yaklaşımageçerken çevreyi proaktif olarak etkilemenin önemi artmıştır.Pfizer İlaçları'nın etik uygulaması olan mavi kitap, tüm ülkelerde aynı etikstandartı tutturmayı hedefleyen kuralları içermekte ve göreceli etik çıkmazına kesin birçözüm getirmektedir. Pfizer'in sosyal sorumluluk inisiyatifi olan Toplum Takımı dahem proje yaratılmasında hem de çalışanların bu projelere dahil edilmesinde dünyada veülkemizde takdir gören bir uygulama olmuştur. Pfizer İlaçları Ltd. Şti. çalışanlarınınKSS konusuna olan yaklaşımlarını ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı bir araştırmayapılmıştır. Pfizer İlaçları Ltd. Şti. çalışanları KSS anlayışına sahiptir. Çalışanların KSSanlayışları, yaşa, cinsiyete, eğitim seviyesine ve çalışılan divizyona göre farklılıkgöstermektedir.
Özet (Çeviri)
İŞ ETİĞİ, SOSYAL SORUMLULUK VE İLAÇSEKTÖRÜNDEN UYGULAMALARNevzat Sinan ATLIĞABSTRACTBusiness ethics are defined as the method of developing and applying ethicaljudgements to business decisions and operations, which are derived from generallyaccepted moral values and norms in the public. The main approaches are utilitarianism,rights and justice based approaches. The concept of ethics differs according to theapproach taken. A business decision may be ethical according to one approach andunethical according to another. The same rule is valid in ethical relativity. A behaviourmay be considered as ethical in one country and unethical in another.Corporate social responsibility (CSR) means that a company is responsible of allthe actions affecting either its employees, or the public or the environment. This subjecthas also been evolving throughout the years, whereas proactive shaping of theenvironment has been gaining importance in the transition from classical approach tomodern approach.Blue book, which helps Pfizer apply ethics in business, covers rules aiming tobring all country organizations to the same ethical standart and brings a solution toethical relativity paradigm. Pfizer?s social responsibility initiative - Public team - is awell appreciated initiative throughout the world and Turkey, because of the creativeprojects and the involvement of the employees in these projects. A research has beenconducted with the aim of measuring how Pfizer-Turkey employees approach the CSRsubject. Pfizer-Turkey employees approach positively. This approach variessignificantly according to age, sex, education and division.