IMF destekli reformların sürdürülebilir ekonomik büyüme üzerindeki etkinliği ve Türkiye için test edilmesi
Effectivness of the supported structural reforms on sustainable economic growth and its being tested Turkey
  1. Tez No: 188630
  2. Yazar: SELDA GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Sürdürülebilir ekonomik büyüme kavramı ekonomik istikrarın sağlanması içinüzerinde en çok durulan ve gelecekte de aynı önemi taşıyacak olan bir kavramdır. Busebeple geçmişten günümüze dek ekonomik büyümeyi istikrarlı ve sürdürülebilir halegetirmeye çalışan gelişmekte olan ülkelerin dış finansman gereksinimi kaçınılmazolmuştur. Özellikle 1980'li yıllardan itibaren dünya genelinde sermaye piyasalarındanborçlanma imkanı kalmayan ve ciddi finansal krizler yaşayan söz konusu ülkelerin dışfinansman amacıyla başvurduğu kredi kuruluşlarından birisi de IMF'dir. IMF'ninkuruluş amacı; üye ülkelerin ödemeler dengesi sorunlarının çözümü için belirli koşullaraltında kredi sağlamak olmuştur. Ancak zaman içerisinde Fon'a kredi için başvurangelişmekte olan ülkelerin içinde bulunduğu derin yapısal sorunlar, Fon'un kredipolitikasının değişmesine sebep olmuş ve talep yönlü istikrar politikalarından arz yönlüyapısal reform uygulamalarına geçiş yaşanmıştır. Bu politika değişikliğindeki amaç,IMF eski başkanı Michel Camdessus'un 11 Temmuz 1990 yılında Birleşmiş MilletlerEkonomik ve Sosyal Konsey'in Cenova Toplantısında belirtmiş olduğu gibi; kredi içinbaşvuran ülkelerin yapısal çarpıklıklarının giderilmesi ve sürdürülebilir ekonomikbüyümenin sağlanmasıdır. Çalışmada, uygulanan yapısal reformların yapısı vesürdürülebilir ekonomik büyüme üzerindeki etkinliği bölgeler ve ülkeler bazında verilerele alınarak araştırılmıştır. Türkiye için ise VAR modeli kullanılarak uzun dönemekonometrik analiz çerçevesinde test edilmiştir. Gerçekleştirilen testler ve tahmin edilenmodel yapısal reform uygulamalarının, kısa dönemde daraltıcı etkiler yaratabileceğiniancak uzun dönemde ekonomik büyüme üzerinde kalıcı etkiler yaparak sürdürülebilirekonomik büyümenin sağlanmasında olumlu gelişmelere yol açacağını göstermektedir.ii
Özet (Çeviri)
The sustainable economic growth is a concept that has been focused on to provideeconomical stability and will also be important in the future. For this reason, the need offoreign financing of developing countries that are trying to make economic growth stable andcontinuous from the past to the present has become inevitable. IMF is one of the creditinstitutions which is applied by such a kind of developing countries that have no chance toborrowing in capital markets especially since 1980?s and experiencing serious finacal crises.The establisment aim of the IMF is to provide credits under certain circumstances to solvethe balance of payments of the member states. On the otherhand, the profound structralproblems of developing countries who applied to the IMF, have caused the changes of thecredit policies of Fund and there has been transition from stability policies which is baseddemand into supply biased structural reform. The purpose of this change in policy, as statedMichel Camdessus, who was former president of the IMF on 11th July 1990 in the meeting ofthe Economic and Social Council of United Nations in Genova, is to eliminate the structralproblems of the applied countries and provide the sustainable economic growth. The Purposeof this study is to make an observation of the applied structural reforms by IMF and itsefficiancy on sustainable economic growth by considering datas based on regions andcountries. For Turkey, by using ?VAR model? it has tested depending on econometricanalysis. This test and the estimated structral reform applications shows that it might causereducing effects in short term but in long term, it might cause positive development onsustainable economic growth by permanent effects on economic growth.