Bölgesel entegrasyonlar teorisi, uygulamadaki önemli entegrasyonlar ve Türkiye'nin entegrasyon hareketindeki yeri
Regional entegration theory, important applications of integration and Turkey's position in integration applications
  1. Tez No: 188645
  2. Yazar: İSMAİL ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜBÖLGESEL ENTEGRASYONLAR TEOR S , UYGULAMADAK ÖNEMLENTEGRESYONLAR VE TÜRK YE'N N ENTEGRASYON HAREKET NDEK YERsmail ÖZÇEL Kktisat Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2006Danışman: Doç.Dr.Erol KUTLUSoğuk Savaş'ın sona ermesiyle başlayan uluslararası sistemdeki değişim sürecisonucunda dünya siyaset ve ekonomi sahnesinde iki eğilim önem kazanmayabaşlamıştır.Bu eğilimlerden ilki küreselleşmedir. Ticaret, sermaye hareketleri ve teknolojiakımının transnasyonel bir özellik kazanarak yayılması ve yoğunlaşması milli devletolgusunu aşmakta, sınır ötesi menfaat gruplarını ve değişik milletlere mensup bireylerisıkı menfaat bağlarıyla birbirlerine bağlamaktadır.Dünya ekonomisinde görülen diğer bir eğilim ise küreselleşmeye alternatif gibigörülen ama bir o kadar da küreselleşmenin hızlandırıcısı olan, genellikle birbirineyakın ve aynı coğrafi bölge üzerinde bulunan aralarındaki ekonomik ilişkileri veişbirliğini arttırmak amacıyla kalkınma düzeyleri, siyasal rejimleri ve tarihi geçmişleribirbirine benzeyen ülkelerin oluşturdukları bir birlik şeklinde tanımlanan bölgeselleşmehareketleridir.Hazırlamış olduğum tez bölgeselleşme hareketlerinin teorik etkilerini, günümüzdünyası üzerinde var olan önemli entegrasyonları ve bu entegrasyonların dünyaekonomisindeki yerini, son olarak da Türkiye'nin üyesi olduğu entegrasyonları veilişkilerini açıklamaya yöneliktir.Bu bağlamda tezimin birinci bölümü salt teori üzerine kurulmuş ve entegrasyonhareketi sonucunda ortaya çıkması muhtemel etkileri, sonuçları ve daha başarılı birentegrasyon için yapılması gerekenleri açıklaya yönelik hazırlanmıştır.Tezimin ikinci bölümü ise daha çok uygulamayı ön plana çıkarmakta ve günümüzdünyası üzerinde varlığını sürdüren önemli entegrasyonları, bu entegrasyonlarınkuruluşlarından günümüze ne gibi gelişmeler gösterdiğini, dünya ekonomisinde kiyerlerini göstermeye yönelik olarak hazırlanmıştır.Üçüncü ve son bölümüm ise Türkiye'nin üyesi olduğu ya da önemli ticari ilişkileriçerisin bulunduğu entegrasyonları incelemek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTwo important trends in the field of politics and economics have begun to gainemphasis as a result of the change in the international system following the end of theCold War.First of these trends is globalization. Capital movements, trade and technology hasspread and concentrated in a transnational manner, eroding the concept of the nationstate and bringing and tying overseas interest groups and interests of individuals from avariety of countries ever closer.The other trend in the world economy is the concept of regionalization which canbe described as a union of countries that are geographically close to each other or in thesame region and that have similar levels of development, similar regimes and historywith the intent of developing their economic relationships and cooperation. Althoughregionalization is seen as an alternative to globalization it is indeed an accelerator ofglobalization.This thesis reviews the theoretical effects of regionalization movements, importantregional integrations in existence and their place in the world economy while examiningthe integrations and relationships of these integrations which Turkey is a member of.In this context the first part of the thesis builds up the theoretical framework ofregionalization, reviews possible outcomes of regionalization and tries to put forth thefeatures of a successful regional integration.The second part of this thesis is concerned with practical applications ofregionalization and reviews important regional integrations in existence within theworld economy, the developments within these integrations since their foundations andalso their place in the world economy.The third, also the last part of this thesis examines the integrations that Turkey is amember of and those with which it has important economic relations.