Seramik işletmelerinde stokastik süreçle güven stoğunun bulunması ve excel çalışma tablosu ile uygulaması
An Application in excel to find out safety inventory with stochastic porcess in the ceramic firms
  1. Tez No: 188644
  2. Yazar: RECEP KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İstatistik, İşletme, Mathematics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada seramik işletmelerinin bulundurmaları gereken optimum güvenstoğunun bulunması için stokastik stok modellerin kurulması ve kurulan bu modellerin Excelçalışma sayfası yardımıyla uygulanması incelenmiştir.Birinci bölümünde model kavramı üzerinde durulmuş, stokastik ve deterministikmodeller geniş bir biçimde açıklanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümde ise seramik sektörü hakkında bilgi verilerek, bu sektörünTürkiye ekonomisindeki önemi üzerinde durulmuştur. Seramik sektörünün yarattığı istihdam,katma değer ile ülke ihracatı içindeki oranı hakkında istatistiki bilgiler verilmiştir. Daha sonramodelin uygulandığı işletme olan Yurtbay seramik fabrikası anlatılmıştır. Bu işletmeninüretim kapasitesi, Türkiye de ve Dünyadaki Pazar payları hakkında bilgi verilmiştir.Uygulamada bölümünde işletmedeki üretim verileri alınarak kurulan modelde yerinekoyulmuştur. Elde edilen sonuç ile işletmenin stok maliyetleri ile karşılaştırılmıştır. Talebebağlı olarak üretimin düzensizlik göstermesi stok maliyetlerini yükseltmekteydi. Bu çalışmasonucunda bulunan optimum stok miktarı, işletmenin üretimini aksatmadan stok maliyetleriniminimum miktarda tutmasını sağlayacaktır. Yapılan bu çalışmadan elde edilen sonuçlarYurtbay Seramik işletmesi yöneticilerine sunulmuş ve onların da görüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined optimum safety inventory that ceramic firms have to holdby using stochastic models application in Excel.In the first section of the study, It has been emphasized the concept of model in numericmethods. It has been explained stochastic and deterministic models extensively.In the second section of the study, it has been given information about ceramic sector andconsideration of this sector in Turkey. It has been explained not only employment and addedvalue created by ceramic sector, but olsa statistical information about those. It has been giveninformation about Yurtbay Ceramic Factory that had been applied the model. It has beenexplained its productive capacity and market share in Turkey and all over the world.In the application section, it has been replaced production data of Yurtbay Ceramic Factory inthe model. Result that had been found out has been compared with the Yurtbay inventorycost. Production disruption subject to demand had been increased inventory cost. Withoutproduction interruption, inventory that Yurtbay have to hold in order to maintain minimuminventory cost had been calculated and presented to the factory management.