Hedef maliyetleme yönteminin yönetim kararlarındaki rolü ve mamul geliştirme aşamasında uygulanması
The role of target costing method in management decisions and it's application in product development stage
  1. Tez No: 188652
  2. Yazar: FUNDA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİS ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Hedef maliyetleme mamul maliyetlerini mamul yaşam döngüsü boyunca azaltmaya çalışanstratejk bir yönetim aracıdır. Fabrika otomasyonu, kısa mamul yaşam dönemleri ve süreklideğişen müşteri taleplerinden dolayı geleneksel standart maliyet sistemi artık daha fazla etkilideğildir. Küresel rekabet koşulları altında hedef maliyetleme gibi fiyatları ve maliyetleri aşağıçekme stratejisi stratejik bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Hedef maliyetleme fiyattarafından yönlendirilen, tasarım merkezli ve çapraz fonksiyonlu takımların çalışmasınıgerektiren bir kar planlama ve maliyet yönetim sistemidir. şletmeler varlıklarını devamettirebilmek ve rekabetçi kalabilmek için müşterileri kalite, fonksiyonellik ve fiyat açısındantatmin edecek mamul geliştirmede uzman olmalıdır. Hedef maliyetleme temel olarak mamulgeliştirme ve tasarım aşamalarında kullanılır ve bu aşamalarda daha etkilidir. Maliyetlerin %85'inden fazlası tasarım aşamasında oluştuğundan maliyet yönetimi tasarım aşamasındabaşlamalıdır. Hedef maliyetleme süreci, önerilen mamulün satış fiyatının derin pazaranalizlerine dayalı olarak tahmin edilmesiyle başlamaktadır. Bu satış fiyatından istenen karpayının çıkarılmasıyla işletmeler hedef maliyetlerini belirleyebilir. Hedef maliyetlemedemaliyet mamul geliştirme sürecinin bir girdisidir, çıktısı değildir. Hedef maliyetleme daha çokmontaj endüstrileri ile süreç odaklı endüstrilere uygundur.ANAHTAR KEL MELER: Hedef maliyetleme, maliyet yönetimi, mamul fiyatlaması.
Özet (Çeviri)
Target costing is a strategic management tool that seeks to reduce product costs through itslife cycle. Due to factory automation, short product life cycles, and constantly changingcustomer demands, conventional standart costing systems are no longer effective. In the era ofglobal competition price down, cost down strategy like target costing is emerging as a keystrategic tool. Target costing is a profit planning and cost management system that is priceled, customer focused, design centered and cross-functional team based. To survive and to becompetitive companies must become experts at developing products that satisfy customers inquality, functionality and price dimensions. Target costing is primarily used and mosteffective in product development and design stage. Since more than %85 of the product costsoccur during the design stage, cost management must start at the design stage. Target costingprocess begins by estimating the selling price of the proposed product based on deep marketanalysis. By subtracting the desired profit margin from this selling price, a company canestablish its target cost. In target costing, cost is input to the product development process, notan output of it. Target costing method is more suited to assembly oriented industries andprocess oriented industries.KEYWORDS: Target Costing, cost management, product pricing.