Coordinating conjunction preferences of Turkish first year university students
Üniversite birinci sınıf Türk öğrencilerin eşgüdüm bağlaç kullanım tercihleri
- Tez No: 188686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Üniversite Birinci Sınıf Türk Öğrencilerin Eşgüdüm Bağlaç Kullanım TercihleriSerkan GürkanÖZETBu çalışmanın amacı üniversite birinci sınıf Türk öğrencilerin ngilizceyazımlarında eşgüdüm bağlaçları (coordinating conjunctions) kullanımlarına gözatmaktır. Bu amaçla Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi ngilizce Öğretmenliğibölümü birinci sınıf öğrencilerinden 125 tanesi çalışmaya katılmışlardır. Öğrencilerden2002-2003 akademik yılı bahar yarıyılı yazma becerileri-2 dersi finalinde beş farklıkonudan istedikleri birinde kompozisyon yazmaları istenmiştir. Sınav sonuçlarıaçıklandıktan sonra rastgele seçilen 125 öğrenciye ait sınav kâğıdı başarı durumlarınagöre alt ( low ), orta ( mid ) ve üst ( high ) olarak üç gruba ayrılmıştır. Gruplandırmasonucunda alt grup 20, orta grup 75 ve üst grup ise 30 kişiden oluşmuştur. Daha sonrabağlaç kullanımları frekans ve yüzde olarak hesaplanmıştır.Sonuçlara göre yedi tip eşgüdüm bağlacından (coordinating conjunctions) en çoktercih edileni ?and? dir. kinci sırayı ?or? alırken ?but? üçüncü sırayı alır. ?So? isedördüncü sırada yer almıştır. Çalışma şaşırtıcı bir sonuç da çıkarmıştır ki ?yet?, ?for? ve?nor? bağlaçları öğrencilerce yazımlarında hiç kullanılmamıştır. Ayrıca üst grubundiğer gruplara karşı ?or? kullanımının fazla olmasından başka gruplar arasında bağlaçkullanımlarında belirgin bir fark gözlemlenmemiştir. Elde edilen sonuçlara göreöğrencilerin bağlaç kullanım tercihlerinin sebepleri arasında genelleme, ders kitabıetkisi ve birinci dil etkisinden söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
Coordinating Conjunction Preferences Of Turkish First Year University Students.Serkan GürkanABSTRACTThe present descriptive study aimed to concentrate particularly on thecoordinating conjunction preferences of Turkish first year university students in theirwritings. The subjects were 125 university students in E.L.T. Department at UludağUniversity. The students were asked to write compositions on five various topics andwere grouped into three according to their level of success considering their grades inthe final examination of writing skills course. At the end of the grouping session, thegroup ?High? consisted of 30 students, the group ?Mid? consisted of 75 students and thegroup ?Low? consisted of 20 students. The compositions of the students werecomputerized. Then, the frequencies and percentages of their preferences werecalculated.The findings revealed that among the seven coordinating conjunctions ?and?was the most frequently used. ?Or? ranked the second, ?but? ranked the third and ?so?was the fourth. Study revealed a surprising result that the coordinative conjunctions?for?, ?nor? and ?yet? were not used by the students in their compositions. There wasnot any significant difference found between the groups in preferences of thecoordinating conjunctions except from the significant difference which was foundbetween the groups ?High? and the other groups in preference of ?Or?. The reasons forpreferences of the students might be overgeneralisation, coursebook effect and L1interference.