Avrupa Birliği azınlık politikası çerçevesindeki Batı Trakya Türkleri'nin sorunlarının incelenmesi
The Research of West Thrace Turks' problems in the frame of European community minority politics
- Tez No: 188685
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ULUSLAR ARASI L ŞK LER ANAB L M DALIAVRUPA B RL Ğ AZINLIK POL T KASI ÇERÇEVES NDE BATI TRAKYATÜRKLER N N SORUNLARININ NCELENMESTZICHAN KARA(Yüksek Lisans Tezi )Batı Trakya Yunanistan'ın Kuzey Doğusunda bulunmaktadır.Evros (Meriç) ileNestos (Karasu) nehirleri arasında kalan 8578 kilometre karelik bir alanı kapsamaktadır.Lozan Barış Konferansında Türkiye ile Yunanistan arasında varılan bir antlaşmagereği iki ülke arasında zorunlu ahali mübadelesi yapılmıştır.Ancak stanbul'un Rum nüfusuile Batı Trakya'nın Türk nüfusu zorunlu mübadelenin dışında tutulmuş ve bulunduklarıülkedeki devletin güvencesi altında dinsel azınlık konumunda bırakılmıştır. Söz konusuazınlıkların azınlık ve yurttaşlık hakları tanınmıştır.Bununla beraber Yunanistan kendi vatandaşı olan bu insanları hiçbir gerekçeyedayanmaksızın ulusal bütünlüğü tehtid olarak görmekte ve bu insanlara karşı uluslararası veikili antlaşmalarla belirlenen sorumluluğu yerine getirmediği gibi azınlık üzerinde baskı veasimilasyon politikasını devlet denetiminde planlı,kararlı ve sürekli bir şekildeuygulamaktadır.Avrupa Birliği'nin temel dayanağına baktığımızda;hukukun üstünlüğü,insanhakları,demokrasi kavramını görmekteyiz.Yunanistan 1981 yılında Avrupa Birliği'ne tam üyeolmuştur.1990 ların ikinci yarısına kadar Batı Trakya Türk azınlığının durumunda herhangibir değişklik görülmemekte,1990 ların sonunda azınlık haklarında kısmen iyileştirmeleryapılmıştır.Ancak hassas ve hayati konularda herhangi bir değişikliğe rastlamak mümkündeğildir.Avrupa Birliği azınlık hakları konusunda Yunanistan'ı bir çok defa uyarmış vekınama kararları vermiştir.Ancak sorunların giderilebilmesi için Avrupa Birliği'nin daha etkliyaptırımlar uygulaması gerekmektedir.Yunanistan kendi vatandaşı olan Batı Trakya Türkleri'nin ikili antlaşmalardan doğanhaklarını iade etmeli ve kendi taraf olduğu uluslararası antlaşmaların gereklerini yerinegetirmelidir.Ancak bu sayede Batı Trakya Türkleri'nin sorunlarının çözümü mümküngörünmektedir.Danışmanı : Prof. Dr. brahim S. CANBOLAT Sayfa Sayısı : 98
Özet (Çeviri)
INTERNATIONAL RELATION MAIN DISCIPLINETHE RESEARCH OF WEST THRACE TURKS? PROBLEMS IN THE FRAMEOF EUROPEAN COMMUNITY MINORITY POLITICS(TZICHAN KARA)(Master?s Degree Thesis)West Thrace is located in the northeast of Greece,moreover,it comprises 8578 squarekilometre open space between the rivers Evros (Meriç) and Nestos (Karasu).As a result of Lozan Peace Pact an obligatory exchange agreement had done betweenthe two countries,Turkey and Greece.However,Istanbul?s Greek population and WestThrace?s Turk population had been kept out of this obligatory exchange,furthermore,Turk?sand Greek?s in the country where they existed they left in the position of religion minorityunder the name of government assurance.Also,to the minorities above mentioned had givencitizenship and minority rights.Neverthless,Greece sees Turks,who they are his own citizens,as a threat to thenational integrity without based on at any justification,what is more,not only doesGreececarry out the responsibility which was mentioned by the bilateral agreements,but alsocarries out a permanent,determinend,designed policy plan under the governments control overto the minorities,for to assimilate and press them.When we look for the basic mainstay of European Community we are confrontedwith the concepts ?the superiority of laws? and ?the democracy of human rights.?Greecebecame an entire member to European Community in 1981.We hadn?t seen any changes at thesituation of West Thrace Turk?s minority until 1990?s second half but in the and of 90?sGreece had partially done improvements.In spite of this,it is not possible to come across toany changes in vital and sensible matters.European Community has warned Greece manytimes for the minority rights,moreover,Greece has been given many disapproval resolutions.However European Community have to apply more effective sanctions to remove theproblems.Greece should return the rights of the people who are his own citizens West ThraceTurks? had arisened from the bilateral agreements,moreover,Greece should carry out thenecessities of the international agreements that are from his own side.As a result of this,WestThrace Turks? problems solution is seen possible.Insructor : Prof. Dr. Ibrahim S. CANBOLAT Page Numerical : 98