Fen bilgisi öğretiminde oluşan kavram yanılgılarının proje tabanlı öğrenme ile giderilmesi
Resolving the misconceptions in science education by project based learning approach
  1. Tez No: 188711
  2. Yazar: ŞİRLİ RAHEL SELONİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Son zamanlarda fen eğitimi alanında sıkça uygulanan araştırmaların dayanağıgenellikle öğrenci merkezli eğitim ve anlamlı öğrenmenin amaçlandığı farklı öğretimstratejileridir. Fen eğitiminde kullanılması amaçlanan bu öğretim stratejilerinin genelhedefi, fenin ezberlemeden öğrenilmesine, öğrencilerin fen dersinin felsefesinianlamasına, öğrencilerin yaratarak, keşfederek, bilgi teknolojilerini kulanarak, eğlencelive doğru bir şekilde kavram öğrenmesine odaklanmaktır. Proje tabanlı öğrenmeyaklaşımı da bu öğretim stratejilerinden biridir. Öğrencilerin önbilgileri doğrultusundazihinlerinde var olan ve günümüzde üzerinde birçok araştırmalar yapılan kavramyanılgıları da fen dersleri için üzerinde durulması gereken bir konu olarak görülmektedir.Kavram yanılgıları, öğrencilerin anlamada güçlük çektikleri kavramları kendianlayışlarına göre uygun bir şekilde yorumlamaları olarak tanımlamaktadır. Asıl hedef,öğrencilerde fark edilen kavram yanılgılarının ortadan kaldırılmasını sağlamak olmalıdır.Bu amaç doğrultusunda ?Fen Bilgisi Öğretiminde Oluşan Kavram Yanılgılarının ProjeTabanlı Öğrenme le Giderilmesi? adlı bu çalışmada öğrencilerde fen dersinde oluşankavram yanılgıları belirlenmeye çalışılmış ,öğrenci merkezli öğretim modellerinden biriolan proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile kavram yanılgılarının giderilmesi sağlanmıştır.Bu çalışma 2004-2005 öğretim yılında ilköğretim I.kademede 5.sınıfta bulunan 38kişilik bir örneklemle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Özel Batılköğretim Okulu 5.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu öğrenciler deney (5A) ve kontrol(5B) grubu olmak üzere restgele seçimle iki gruba ayrılmışlardır. ?Isı ve IsınınMaddedeki Yolculuğu? ünitesi deney grubunda proje tabanlı öğrenme yaklaşımı ile,kontrol grubunda geleneksel yöntemle işlenmiştir.Deney ve kontrol grubuna bilimselbaşarı testi, tutum ölçeği ve kavram testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilenVIbulgular sonucunda her iki grubun başarıları karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler SPSSistatistik programına aktarılmış ve çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Bulgular, deneygrubunda bulunan öğrencilerin, fen bilgisi dersindeki başarılarında kontrol grubundabulunan öğrencilere kıyasla anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years most of studies about science education are based on differenteducational strategies like student-centered and meaningful learning. The purpose ofthese strategies are removing to memorize the concepts, having knowledge about sciencephilosophy and making fun by learning science. Project based learning is one of thesestrategies which focused on learning concepts. In science education most of studies arecarried out about misconceptions which the students have in their minds according totheir preknowledge. Misconceptions are defined as the students interpret the conceptswith their perceptions. Removing the misconceptions which perceive earlier is being thepurpose of this research. In this respect the title of ?Resolving the Misconceptions inScience Education by Project Based Learning Approach?, this study focused to find outthe misconceptions and resolving them by project based learning approach.The study carried out during 2004-2005 academic year with thirty eight studentswhich are fifth grades. Research participants were randomly chosen among fifth gradestudents who attend to Private Batı Primary School. Research participants were randomlyassigned into two groups, Experimental Group (5A) and Control Group (5B). The unit of?Heat and The Journey of Heat in the Matter? is instructed with traditional method to thecontrol group and project based learning approach to the experimental group. During theresearch; scientific achievement test, concept test and science lesson attitude scale arecarried out to these two groups. Research findings were analyzed by SPSS statisticprogram. Data indicates that the experimental group students? science achievement wassignificantly higher than control group students? achievement.