İlköğretim I. kademe öğrencilerinin okuma alışkanlıklarının incelenmesi
The Research of the reading habits of the primary school students
  1. Tez No: 188717
  2. Yazar: DERYA DUYGU İNAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT AŞICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
LKÖĞRET M I. KADEME ÖĞRENC LER N N OKUMA ALIŞKANLIKLARININNCELENMESDERYA DUYGU NANOkuma alışkanlığı etki ettiği ve etkilendiği alanlar açısından düşünüldüğünde çokfaktörlü bir eylemdir. Bu alışkanlığın kazanılmasına ve geliştirilmesine etki eden faktörlerinbaşında da okul ve öğretmen gelmektedir. Ayrıca çocuğun ilgi ve beğenilerinin, ailebireylerinin, arkadaş çevresinin ve bunların yanı sıra içinde bulunduğu dönem ve bu döneminözelliklerinin de okuma alışkanlığının kazanılmasında etkisi vardır. Bu nedenlerle çocuğunilgilerinin bazı nesneler ve uğraşılar üzerinde yoğunlaştığı, temel beceri ve alışkanlıklarınkazanıldığı ve geliştirildiği bir dönem olan ilkokul döneminde çocuklara okuma alışkanlığınınkazandırılması gerekmektedir.Yapılan bu araştırmada ilkokul dönemi öğrencilerinin sahip oldukları okumaalışkanlıklarını belirlemek amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde; lköğretim I. kademeöğrencilerinin ?okuma alışkanlıkları? yaşa, cinsiyete, okudukları sınıfa, anaokuluna gidipgitmemelerine, okuldaki başarı durumuna, annelerinin ve babalarının eğitim durumuna,ailelerinin aylık gelirine, ders kitapları dışında günlük kitap okuma sürelerine, derskitaplarından başka evlerinde bulunan roman, hikaye ve masal kitaplarının sayısına ve dahaçok okudukları kitap türüne göre farklılaşmakta mıdır? sorularına cevap aranmıştır.Tarama yaklaşımına uygun olarak düzenlenen araştırma evrenini, stanbul ilindebulunan resmi ilköğretim okulları ve bu okullarda öğrenim gören 2, 3, 4 ve 5. sınıföğrencilerinin tümü; örneklemini ise bu okullar arasından random yoluyla seçilen 10 okuldaöğrenim gören 400 ilkokul öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklemin, 197'si erkek, 203'ü kızöğrencidir.Araştırmada okuma alışkanlıklarını ölçmek üzere araştırmacı tarafından hazırlananOkuma Alışkanlığı-Ortamı Ölçeği ve Anket kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistikveri formunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH OF THE READ NG HAB TS OF THE PR MARY SCHOOLSTUDENTSDERYA DUYGU NANIt is claimed to determine in this research, the reading habit of the elemantary schoolstudents.Related to this aim, do first level students in elemantary schools have differences inaccording to the answer of the question , different to the age,to the sexuality,to the class thatthey educated, having or not having the education of the kindergarten,to the achivement atschool, to the education of their parents,to the income for a month, to the daily book readingtime out of the school books, to the number of the reading novels, stories and tales and themore; to the readings types of the books.In this reaseach the Reading Habit Surroundings Scale is applied.In the end of thepicked up datums, with the aim of determining the account of frequency and percentage,the TTest and Varyans Analyse are applied.With the result of the resarch, the suggestions are made to the parents of the students,to the education faculties, the directors of the schools (for the class and school library) and thepublic opinion.