İlköğretim öğrencilerinin sahip oldukları kavram yanılgılarının belirlenmesi
Determining the misconceptions of the elementary school students
  1. Tez No: 188718
  2. Yazar: YAVUZ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma ilköğretim öğrencilerinin ?maddenin iç yapısına yolculuk? ünitesineilişkin sahip oldukları kavram yanılgılarının belirlenmesi ve önceden belirlenen bu kavramyanılgılarının yapıcı (constructivist) öğretim yaklaşımı dikkate alınarak hazırlanan yarıyapılandırılmış(semi-structured) görüşme ile giderilmesi olmak üzere iki bölümdenoluşmaktadır.lk bölümde konu ile ilgili kavram yanılgılarını tespit etmek amacıyla açık uçlusorulardan oluşan ön test uygulanmış, ikinci bölümde ise öğrencilerin sahip olduğu kavramyanılgılarını yapılandırmacı öğretim yaklaşımıyla gidermek için yapılandırmacı öğretimyaklaşımına uygun yarı yapılandırılmış bir görüşme hazırlanarak öğrencilerle görüşülmüştür.Görüşmeler için 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden gönüllü olan ve kavram yanılgılarınınçoğunlukta olduğu 10 öğrenci seçilmiş ve ikişer kişilik öğrenci grupları oluşturulmuştur. Sonolarak görüşme sonunda öğrencilerin fikirlerindeki değişiklikleri görmek amacıyla son testuygulanmıştır.Araştırma sonuçları, öğrencilerde ?maddenin iç yapısına yolculuk? ünitesine ilişkinkavram yanılgılarının olduğunu ve bu kavram yanılgılarının giderilmesinde yapıcı öğretimyaklaşımının genelde başarılı olduğunu ortaya koyar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study has two broad purposes, one of which includes determining theelementary school students? misconceptions concerning the ?A Voyage To Inner Structure OfThe Matter" unit and the other includes removing of these misconseptions with semi-structured interview which is prepared acording to constructivist teaching approach .In the first part a pre-test including open ended questions was applied to determinethe misconceptions related to this issue; in the second part, to remove students?misconceptions with constructivist teaching approach, a semi-structured interview whichincludes constructivist teaching methods was prepared and the students were interviewed.For the interviews, ten students attending the 7th and 8th classes who werevolunteers and had more misconceptions were picked and groups consisting of two studentswere formed. Lastly at the end of the interview a post test was applied to see the changes onthe tudents? conceptions.Research results indicate that the students have misconceptions concerning ?A VoyageTo Inner Structure Of The Matter? unit and constructivist teaching approach to thesemisconceptions is usually successful.