Okul öncesi davranış sorunları tarama ölçeği:Geçerlilik güvenilirlik çalışması
Preschool behavior questionnaire: A validity and reliability study
- Tez No: 188733
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OZANA URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, okul öncesi dönem çocuklarının davranış sorunlarını anlamaküzere yapılmıştır. Bunun için önce Behar (1976) tarafından geliştirilen PBQ'nunTürkçe' ye çevrilmesi, geçerlilik ve güvenirlik çalışmasının yapılması gerekliolmaktadır. Daha sonra Behar'ın testinden uyarlanan ODSTÖ kullanılarak, 3- 6 yaşokul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocukların davranış sorunlarınınbelirlenmiştir. Çalışmanın örneklemi okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 654çocuktan oluşmaktadır. Ayrıca, araştırmanın örneklemi stanbul ilinin 8 ayrı ilçesindedevlet ve özel anaokullarına devam eden, yaşları 3- 6 yaş arasında değişen 318'i kız336'si erkek, toplam 654 çocuk ve çocukların öğretmeni olan 56 öğretmendenoluşmaktadır. Demografik bilgileri edinebilmek amacı ile Çocuk Bilgi Formu veÖğretmen Bilgi Formu kullanılmıştır; okul öncesi eğitim kurumlarına devam edençocukların davranış problemlerini belirlemek için ODSTÖ kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesi ve yorumlanması için kullanılan istatistiksel tekniklerbağımsız grup t testi, Kruskal Wallis-H, Mann Whitney-U analizi, tek yönlü varyansanalizi (ANOVA)'dir.Güvenilirlik çalışması sırasında, ölçeğin iç tutarlılık ve iç homojenite analizleriyapılmıştır. Testin maksimum iç tutarlığı Cronbach α (.92) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted with the aim of gaining a deeperunderstanding of the behavioural problems of preschool children. With respect to thisaim, the PBQ developed by Behar (1976) has been translated into Turkish and itsvalidity and reliability have been measured. Then, the behavioural problems ofchildren 3-6 years of age attending preschool institutions have been identified inaccordance with the ODSTÖ. The sample consisted of 56 preschool teachers and atotal of 654 children (318 girls and 336 boys) in public and private preschoolinstitutions in 8 different districts of Istanbul. Child Evaluation Form and TeacherEvaluation Form have been used to gather demographical data. ODSTÖ has beenused to identify the problems of preschool children .Statistical techniques used for the analysis and interpretation of data areIndependent Group T Test, Kruskal Wallis-H, Mann Whitney-U analysis and one wayvariance analysis.During the reliability study, the internal consistency and internalhomogeneity of the sample have been analysed. The maximum internal consistencyof the test was Cranbach α (.92).