Orta öğretim kurumlarında bilgisayar destekli müzik öğretim yönteminin öğrencilerin gelişimleri üzerindeki etkisi
The effect of computer aided music teaching upon the improvement of students in the secondary education institutes
- Tez No: 188735
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Science and Technology, Education and Training, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim kurumlarında bilgisayar destekli müziköğretim yönteminin öğrencilerin gelişimleri üzerindeki etkisi ortaya konulmuştur.Araştırmada ?Kontrol Gruplu ön test-son test? deneysel yöntemiyle,ortaöğretim öğrencilerinin bilgisayar destekli müzik öğretim yöntemiyle müzikbilgilerinde ve müziğe ilgilerinde gelişim seviyeleri sınanmıştır.Bu amaç ve davranışlar doğrultusunda çalışma, örneklemi oluşturanİstanbul Kadıköy İlçesi Erenköy Kız Lisesi'nde, Hazırlık B sınıfı kontrol 29 ve Csınıfı deney 29 olmak üzere toplam 58 öğrenci ile yürütülmüştür.Araştırmada kullanılan veri toplama araçları üç bölümden oluşmuştur.Bunlar; kişisel bilgi formu, müziksel bilgi ölçeği ve müziksel ilgi ölçeğidir.Deney ve kontrol gruplarında yapılan uygulamaların sonuçları tablo vegrafiklerle sunularak yorumlanmıştır. Deney öncesi yapılan ön test vesonrasındaki son testten sonra elde edilen bulgulara göre;Ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin bilgisayar destekli bir müziköğretim yöntemi uygulamasıyla, klasik yöntemle yapılan müzik eğitimine oranlamüzik bilgileri büyük ölçüde farklılaşmaktadır. Araştırma sonucunda deneygrubundaki öğrencilerin ön müzik bilgi testinde başarısız oldukları bütünkonularda kontrol grubundaki öğrencilere göre daha başarılı olduklarısaptanmıştır.Müzik ilgileri ve müzik zevkine gelince; deney ve kontrol grubu öğrencileriarasında müziksel ilgi ön ve son test sonuçlarında farklılık kaydedilmiş ancakdeney ve kontrol grupları arasında önemli bir farklılık elde edilmemiştir.Ailenin gelir durumu değişkeni ile uygulanan bilgisayar destekli müziköğretim yöntemine bağlı olarak müzik bilgisi başarı durumu arasındaki ilişkiyebakıldığında, sınıf müzik eğitiminde kullanılan bilgisayar destekli müzik öğretimyönteminin kullanılmasıyla öğrencilerin bilgi düzeylerinde mutlak bir artışsağlanmıştır.Müziksel bilgi ön testte, deney grubundaki dar gelirli öğrenciler tarafından%50 ve üstünde doğru yanıtlanan soruların oranı %44,73'den %100'e ulaşmıştır.Müziksel bilgi ön testte deney grubundaki yüksek gelirli öğrenciler tarafından%50 ve üstünde doğru yanıtlanan soruların oranı %63,15'den, %97'ye ulaşmıştır.Müziksel bilgi ön testte, deney grubundaki orta gelirli öğrenciler tarafından %50ve üstünde doğru yanıtlanan soruların oranı %31,58'den, %100'e ulaşmıştır.Müziksel bilgi ön testte kontrol grubundaki dar gelirli öğrenciler tarafındandoğru yanıtlanan soruların oranı %68,42'den, %89,47'ye ulaşmıştır. Orta gelirgrubunda yer alan kontrol grubu öğrencileri, son bilgi testinde belirli oranlardabütün sorulara doğru cevaplar vermişlerdir. Doğru cevaplanan soruların öğrencisayısına göre %50 ve üzerindeki oranları şöyledir;38 sorunun 35 tanesine öğrencilerin %50 ve yukarısı tarafından doğru yanıtverilmiştir. Soruların %92'si öğrencilerin yarısından fazlası tarafından doğruyanıtlanmıştır.Sınıf müzik eğitiminde bilgisayar destekli müzik öğretim yöntemininkullanılmasıyla, gelir durumu değişkenine göre her iki gruptaki öğrencilerin ön veson test sonuçlarına göre müzik ilgilerindeki farklılıkla ilgili dikkati çekecekdüzeyde bir değişim göze çarpmamıştır.Sonuç olarak, bilgisayar destekli müzik öğretim yönteminin ortaöğretimkurumlarındaki öğrencileri müzik bilgilerinde mutlak başarıya götürdüğü, müzikilgileri ve zevklerinde ise her iki grupta da eşit oranda bir farklılık yarattığısaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of computer aided music teaching method uponthe improvement of students in the secondary education institutes has beenidentified.In the research, with the ?Control group Pre-test final test ? experimentalmethod, the level of improvement of the music information and music interest ofthe students with the computer aided music teaching method has been examined.In the direction of this purpose and the behaviors, it has been carried outwith prep B class control 29 and C class experiment 29, totally with 58 students inİstanbul Kadıköy district Erenköy Kız Lisesi.The data collecting tools used in the research has consisted of three parts.These are; personal information form, musical information scale and musicalinterest scale.The results of the applications performed in experiment and control groupshave been interpreted by tables and graphics. According to the findings obtainedby the pre-test carried out before the experiment and following the final test;The music information of the students in the secondary education institutesgreatly changing with the computer aided music teaching method applicationcompared with classical method applied music education. At the end of theresearch, it has been identified that the students are more successful who are in thecontrol group than the students who are in the experiment group and failed fromall the subjects in the pre music information test.Regarding the music interest and pleasure; the difference has beenidentified in musical interest pre and final test results between the students inexperiment and control group but a significant difference has not been obtainedbetween the experiment and control groups.Given the relation between the between the music information successionstatus regarding the computer aided music teaching method applied with theincome status variable method of the family, an absolute increase in the music levelof the students has been achieved by using the computer aided music teachingmethod.In musical information pre test, the rate of the questions correctly answeredby the students in the experiment group with low incomes in 50% and over, hasreached 100% from 44,73%. In musical information pre test, the rate of thequestions correctly answered by the students in the experiment group with highincomes in 50% and over, has reached 97% from 63,15%. In musical informationpre test, the rate of the questions correctly answered by the students in theexperiment group with middle incomes in 50% and over, has reached 100% from31,58%.In musical information pre test, the rate of the questions correctly answeredby the students in the experiment group with low incomes has reached 89, 47%from 68, 42. The control group students in middle income group have answered allthe questions correctly in certain rates in the final information test. The rate of thecorrectly answered question with 50 % and over is as follows;Out of 38 questions 35 of them have been answered correctly by thestudents with 50 % and over. The 92% of the questions have been answeredcorrectly by more than the half of the students.A considerable difference in the music interest of the students has not beenidentified in class music education by using the computer aided music teachingmethod according to the income status variable and according the results of thepre test and final test of the students in both groups.Consequently, it has been identified that the computer aided music teachingmethod has taken the students in the secondary education institutes to the absolutesuccession in music information and regarding the music interest and pleasures inboth groups it has created equal difference.