The ideal foreign language (English) teacher profile
Öğrencilerin yabancı dil (İngilizce) öğretmen modeline ilişkin beklentileri
- Tez No: 188737
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEYLA ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin ideallerindeki ?yabancı dil (İngilizce) öğretmeni modeli?niortaya koymak ve buna bağlı olarak ?bir yabancı dil öğretmeninden beklentileri?niaraştırmaktır.Çalışma özellikle aşağıdaki soruları yanıtlamayı amaçlar:1. Öğrencilerin ideallerindeki yabancı dil (İngilizce) öğretmeni modeli nedir?2. Öğrencilerin bir yabancı dil (İngilizce) öğretmeninde olmasını uygun bulmadıklarıözellikler nelerdir?3. Öğrencilerin ideallerindeki yabancı dil (İngilizce) öğretmeni modeli öğrenim gördükleriokula göre farklılık gösteriyor mu?4. Öğrencilerin öğretmeni değerlendirirken ?bireysel kimlik?, ?mesleki kimlik? ve ?sınıf içidavranışları? kategorilerini yerleştirdikleri önem sırası nasıldır?5. Öğrencilerin kategorileri yerleştirdikleri önem sırası öğrenim gördükleri okula görefarklılık gösteriyor mu?Çalışma için gerekli olan veriler 196'sı Marmara Üniversitesi, 32'si bir dil kursu ve 33'ü birdevlet lisesinde okumak üzere toplam 261 öğrencinin örneklem teşkil etmesi ile eldeedilmiştir. Katılımcılara öğretmen özelliklerinden oluşan bir anket verilmiş ve bu özelliklerinotlayarak değerlendirmeleri istenmiştir.Elde edilen bulguların ortaya çıkarmış olduğu sonuç şudur: Farklı kurumlarda öğrenimgörmelerine rağmen, katılımcıların ideal yabancı dil öğretmeni modelleri , ideal yabancı dilöğretmeninden beklentileri ve ideal yabancı dil öğretmeninde uygun bulmadıkları özelliklergruplar arasında birbirine benzerdir.Bunun yanı sıra, çalışmanın sonucunda katılımcıların sundukları ideal öğretmen profilinin vebeklentilerinin ilgili literatürde değinilen araştırma sonuçlarına çok benzer olduğu ortayaçıkmıştır. Bu sonuç katılımcıların inanç ve beklentilerinde oldukça bilinçli olduklarınıgöstermiştir. Katılımcıların, İngilizce Öğretmenliği alanındaki ilerleme ve değişikliklerdenhaberdar oldukları şüphe götürmez bir sonuçtur. Katılımcıların ideallerindeki yabancı dil(İngilizce) öğretmeni modeli ve bu ideal öğretmenden beklentileri, çağımızın gerektirdiğiöğrenci merkezli eğitim anlayışıyla ve bu modern eğitim anlayışının dahilindeki modernöğretmen modeliyle tamamen örtüşmektedir.Sonuç olarak bu çalışmanın, İngilizce öğretmenlerine öğretme felsefeleri ve rollerinibelirlerken ve geleceğe ait ders planı yaparlarken yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This present study aims to investigate ?the ideal foreign language (English) teacher profile? inthe minds of the students and in consequence to find out students? expectations from a foreignlanguage (English) teacher. The following research questions are particularly addressed:1. What is the ideal foreign language (English) teacher profile that the students put forward?2. Which qualities do the students find inappropriate for an ideal foreign language (English)teacher?3. Do the students at different institutions put forward different ideal foreign language(English) teacher profiles?4. How do students place the three aspects of a foreign language (English)teacher, namely,the individual identity, professional identity and classroom behaviours, into order ofpriority?5. Does the order of priority for the three aspects of a foreign language (English) teacherchange within different groups?Data were collected from a total number of 261 students who studied at Marmara University,a foreign language course and a state high school. The data collection instrument was aquestionnaire which consisted of teacher qualities that the students were required to grade.Findings revealed that although they study at different places, the students all have similarideal foreign language (English) teacher profiles in their minds which means they all havemore or less the same expectations from a foreign language (English) teacher. Moreover, thestudy findings revealed the fact that the students all assign more or less the same qualities asinappropriate for a foreign language (English) teacher.Another finding of the study was that the students? ideal foreign language (English) teacherprofile is quite in line with the related research done all through the world. This shows that thestudents in the research are quite conscious about their beliefs and expectations from an idealforeign language (English) teacher. They are quite informed about the recent trends in thefield of English Language Teaching. The ideal foreign language (English) teacher theypropose and their expectations fit perfectly well into the learner-centered approach and themodern progressive teacher required by this approach.Hence, the results of the study will hopefully serve teachers when they reflect on theirphilosophy of teaching and roles they perform and guide them in their future plans forinstruction.