Özel eğitimde müzikten yararlanmada karşılaşılan sorunlarla ilgili öğretmen görüşlerinin incelenmesi
A study on the teachers' point of view about problems encountered during utilisation of music for special education
- Tez No: 188751
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKTAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, özel eğitim alanında müzik dersi işleyen öğretmenlerin, müzikdersinden faydalanmada karşılaştıkları sorunları belirlemek amacı ile hazırlanmıştır.Bu doğrultuda altı alt amaç belirlenmiştir. Bu amaçlar: özel eğitim kurumlarında görevyapan öğretmenlerin, eğitimde müzikten yararlanma ile ilgili karşılaştıkları sorunlar,müzikten yararlanma ile ilgili yaş, cinsiyet, mezun olunan okul türü, özel eğitimdeçalışma süreleri ve hizmet içi eğitim almaları durumları ile arasındaki ilişkilerikapsamaktadır.Araştırma verilerinin elde edilmesinde, özel eğitim kurumlarında görev yapanöğretmenlerin müzikten yararlanmada karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesiamaçlandığından tarama modeli esas alınmış ve öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlarınbelirlenebilmesi için hazırlanan bir anket uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin müzik dersi ile ilgiliyeterliliklerinin düşük bir düzeyde olduğu görülmüş, dersin işlenmesi sırasındakullanılan materyallerin yetersiz ve eğitim öğretim ortamlarının da müzik dersiişlemeye uygun olmadığı belirlenmiştir. Özel eğitim müzik dersi müfredatprogramlarının ve özel eğitim ile ilgili yayınların da yetersiz olduğu sonucunaulaşılmıştır. Araştırmanın son kısmında, araştırmanın bulgularından elde edilenbilgilere göre uygulamaya ve ileri araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared to determine the problems, which teachers whoteach music in the field of special education face, while they utilize music in education.In this direction six sub-goals have been determined. These goals cover the relationshipsbetween the problems that teachers face in utilizing music in education, age and genderof the teachers, the type of school they graduated, and the duration of their employmentin the area of special education.While collecting the research data, scanning model has been used and a surveyhas been applied, because the goal is to determine the difficulties, which the teachersemployed in special education institutions face, while utilizing music in education.According to the findings of the research, the qualifications of the teachersrelated to music education are in a low level, the materials used in education areinsufficient, and the teaching and education environment is not appropriate for musicinstruction. The curriculum for music instruction in special education is insufficient. Inthe last section of the thesis, some suggestions are made for applications and furtherresearch, according to the data and findings of our research.