Programlama başarısı ile akademik başarı, genel yetenek, bilgisayara karşı tutum, cinsiyet ve lise türü arasındaki ilişkilerin incelenmesi
- Tez No: 188754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, 2004-2005 eğitim ve öğretim yılında, Bilgisayar ve ÖğretimTeknolojileri Bölümlerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerininprogramlama başarısına etki eden faktörleri saptamak amacıyla MarmaraÜniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim TeknolojileriEğitimi Bölümünde öğrenim gören toplam 60 öğrenci üzerinde ilişkiseltarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenlerinicinsiyet, lise türü, genel akademik başarı, genel yetenek, matematikbaşarısı ve bilgisayara karşı tutum oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplamak amacıyla Farklı Yetenek Testleri Bataryasının(Differential Aptitude Test) sayısal, sözel, soyut alt ölçekleri ve BilgisayarTutum Ölçeği (BTÖ-M) kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin genel notortalamaları, matematik dersi ortalamaları ve mezun oldukları lise bilgileriedinilmiştir. Programlama başarısı için Programlama Dilleri I dersi notortalamaları kullanılmıştır.Araştırma kapsamında kullanılan tüm istatistiksel işlemlerde anlamlılıkdüzeyi en az .05 olarak kabul edilmiştir.Öğrencilerin programlama başarısı ile matematik başarısı ve genel akademikbaşarı arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Diğer değişkenlerle herhangianlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Programlama başarısı toplam varyansının% 34.1'i ele alınan bağımsız değişkenlerle açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is determining correlations between gender, highschool type, general academic achievement, general aptitude,mathematic achievement, attitude toward computer andprogramming success of students whose major department isComputer Science. This study was conducted using correlativescanning model on 60 students in 2004-2005 educational semesterin Marmara University Atatürk Faculty of Education Computer andInstructional Technologies Department.In this study, Differential Aptitude Test (numerical aptitude,language use aptitude, abstract reasoning aptitude subtests) andAttitude Toward Computer Scale (BTÖ-M) were used. Additionally,students? general point averages, mathematics grades and highschool types were obtained. Introduction to Programming-Icourse?s grades was used for Programming success.In all the statistical procedures used in the study, the level wasaccounted as at least .05.Significant correlations were found out between the students?programming success and mathematics achievement. There is nosignificant correlations between other variables. The results showedthat the contribution of the predictor variables accounted for 34.1%of the total variance in programming success.