İ.Ö II. bin yıl Orta Anadolu pişmiş toprak gaga ağızlı testileri
Baked clay beak spouted pitchers of II. millennium B.C in Central Anatolia
- Tez No: 188781
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
? İ.Ö II. Bin Yıl Orta Anadolu Pişmiş Toprak Gaga Ağızlı Testileri? isimliyüksek lisans bitirme tezimizde, Orta Anadolu'daki bilimsel kazılardan ele geçen,satın alma yoluyla müzelere kazandırılan ve özel koleksiyonlarda bulunan eserlerinyayınlanmış olanları incelenmiştir. Yüksek lisans bitirme tezimizde 403 adet gagaağızlı testi incelenmiştir. Bunlar gaga formlarına, karın profillerine, buluntuyerlerine, dönemlerine, bezeme türlerine ve kullanım amaçlarına göre gruplanmıştır.İncelediğimiz gaga ağızlı testilerin 236 adeti sivri gaga ağızlı, 130 adeti kesikgaga ağızlı, 19 adeti kıvrık gaga ağızlıdır. Üzerinde çalıştığımız malzeme genellikleçark yapımıdır, bunun yanında el yapımı örnekler de görülmektedir. Gaga ağızlıtestilerin bir kısmı bezemelidir. Boya bezemeli, kabartma bezemeli, kulpuheykelcikli, akıtacağı hayvan başlı örnekler mevcuttur. Gaga ağızlı testilerin bazıarkeolojik malzeme üzerinde betimlendikleri de görülmüştür. Çalışmamızda bunlarınbir kısmına yer verilmiştir. Yaptığımız inceleme sonucunda gaga ağızlı testileringünlük işlerde kullanıldıkları, ölü hediyesi olarak kullanıldıkları, urne olarakkullanıldıkları, mezar örtüsü olarak kullanıldıkları ve libasyonda kullanıldıklarısaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our master graduation thesis named ?Baked Clay Beak Spouted Pitchers OfII. Millennium B.C İn Central Anatolia?, the published works of arts from thosewhich have been obtained from the scientific excavations in the Central Anatolia,have the museums had them gained through purchase and existing in the specialcollections have been studied. İn our thesis, 403 beak spouted pitchers have beenstudied. They have been grouped according to their beak forms, abdomen profiles,finding places, periods, ornament types and usage purposes.Of the beak spouted pitchers studied by us, 236 pieces are peaked beak spout,130 pieces are cut beak spout and 19 pieces are curled beak spout. The material onwhich we have studied are genereally potter?s wheel made, along with them, alsohand made samples are seen. Some of the beak spouted pitchers are ornamented.There are samples of paint ornamented, embossed ornamented, with figurine handleand spout with animal head. It has been also seen that the beakspouted pitchers havebeen included in our studies. As a result of the study made by us, it has beendetermined that the beak spouted pitchers have been used in daily Works, as deadgift, as dead earthenware pot, as grave cover and used in libation.