Öğretmen ve öğretmen adaylarına yönelik matematik kaygı ölçeği (MKÖ-Ö)'nin geliştirilmesi ve matematik kaygısına ilişkin bir değerlendirme
Development of a mathematics anxiety scale towards teachers and teacher candidates (MAS-T) and an assessment on mathematics anxiety
- Tez No: 188782
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Psikoloji, Education and Training, Mathematics, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmanın birinci aşaması, öğretmen ve öğretmen adaylarınınmatematik kaygılarını ölçebilecek bir kaygı ölçeğinin (MKÖ-Ö) geliştirilmesiamacına yönelik olarak ele alınmıştır. Geçerlik güvenirlik çalışmasında, stanbulli'ne bağlı 16 okulda çalışmakta olan farklı branşlardaki 502 öğretmen ileMarmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nin farklı branşlarında okuyan1066 öğretmen adayından oluşan çalışma grupları kullanılmıştır. MKÖ-Ö'nüngeçerlik çalışmaları kapsamında içerik, yapı ve ayırtetme geçerliğinin sınanmasınayönelik tekniklerden yararlanılmıştır. Ölçeğin geçerlik çalışmaları kapsmında,uzman görüşü alındıktan sonra verilere faktör analizi yapılmış, 0,40 ve altındakalan değerlere sahip varyans yükü taşıyan ve birden fazla faktörde yer alan 24madde elenerek tekrarlanan faktör analizleri sonucunda ölçeğin 39 madde ve 7faktörden oluşmuş son hali ortaya çıkmıştır. Ölçeğin güvenirliğinin tespitindeuygulanan Cronbach Alfa Testi sonucu bulunan içtutarlılık katsayısı ölçeğinbütünü için 0,95 düzeyindedir. Araştırmanın ikinci aşaması ise öğretmen veöğretmen adaylarının geliştirilen MKÖ-Ö yardımı ile elde edilen matematik kaygıpuanlarının belirlenen bazı değişkenler (yaş, cinsiyet, branş, sınıf düzeyi) açısındanincelenmesine yönelik bir değerlendirme çalışmasıdır. Çalışmanın örneklemi,ölçeğin geliştirilmesi aşamasında kullanılan çalışma grubundaki öğretmenlerintümü ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi öğrencilerinden sadecebirinci ve son sınıflar alınarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the first step of this research was held to develop amathematics anxiety scale named Mathematics Anxiety Scale Towards Teachersand Teacher Candidates (MAS-T). 502 teachers from different fields, from 16different schools in stanbul, and 1066 teacher candidates studying at AtatürkEducation Faculty of Marmara University were used as study groups in validityand reliability studies. Content, construct validities and t-tests between items?means of upper %27-lower %27 points were used in the validity studies of MAS-T.The first version of the scale with 75 items prepared by reviewing the relatedliterature was administered to experts of the field. Factor analyses were used toexamine the construct validity of the scale, and the items that have a variance valueof under 0,40 and those that appear in more than one factor in the same analysiswere deleted. Results of these analyses show that the scale with 39 items remainingleft has 7 factors: Understanding Mathematics Anxiety (9), DiscussingMathematics Anxiety (8), Problem Solving Anxiety (4), Arithmetical ComputationAnxiety (5), Mathematical Self-Adequacy Anxiety (5), Mathematical InterpretationAnxiety (4), and Making Mathematical Mistakes Anxiety (4). The Cronbach alphacoefficients varied between 0,95 and 0,69. The purpose of the second step of theresearch was to find out the relationships between mathematics anxiety of teachersand teacher candidates and certain variables as gender, age, and department. Thedata, collected via MAS-T, were analyzed by using one tail variance analysis and?t? test.