Sivas ili sanayi işletmelerinde verimlilik sorunlarının saptanması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesine yönelik bir araştırma
A research about to determine productivity problems of the industrial companies in Sivas and to develop solution suggestions
  1. Tez No: 188793
  2. Yazar: AYŞE SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENER BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Verimlilik, ülkelerin kalkınma düzeylerinin belirlenmesinde hemen her alandakullanılmaktadır. Üzerinde tam olarak anlaşılmış verimlilik tanımı olmamakla birlikte,üretim faaliyeti sonucu elde edilen çıktı ile ürünün üretilmesi sürecinde kullanılan girdiarasındaki oran olarak tanımlanabilir. Verimlilik mikro ve makro olmak üzere ikidüzeyde ele alınır. Ekonominin temelini oluşturan işletmeler karlılık, büyüme gibiamaçlarının yanında verimlilik sağlama ve artırma önemli amaçlarındandır. şletmelerbu amaçlarına ulaşma sürecinde yönetim, üretim, pazarlama, finansman ve personel ileilgili fonksiyonlarını da yerine getirmektedir.Verimliliğin kavram olarak anılmaya başlaması 17. yüzyıl sonları ile 18. yüzyılbaşlarında olmuştur. Konuyla ilgilenenler ilk olarak Merkantilistler olmuştur. Modernverimlilik hareketini başlatan ilk ülke ise, II. Dünya Savaşı sırasında savaş üretimkurulunu tesis eden ABD olmuştur. Ülkemizde ilk olarak 1923 yılında zmir ktisatKongresi'nde verimlilikten söz edilmiştir. 1950'lerde dünyada ve Türkiye'de ulusalverimlilik kuruluşları kurulmuştur.Verimliliği etkileyen çok sayıda faktör vardır ve bu faktörler işletmeverimliliğini etkileyen faktörler ile işgücü verimliliğini etkileyen faktörler olarak iki anabaşlık altında incelenir. Verimliliği artırma, ulusal ekonomilerde bütün işletmelerintemel amacıdır. Verimlilik artışı çeşitli unsurlara bağlıdır ve günümüzde çağdaşverimlilik yöntemleri ile işletmelerde verimlilik artışı sağlanmaktadır.Sivas sosyo-ekonomik gelişme seviyesi bakımından ülke ekonomisi içindeönemli ağırlığı olmayan illerimizdendir. lin ekonomisinde tarım ve hayvancılık,ağırlığını gösterir. Ülke genelinde olduğu gibi, Sivas'ta kurulu olan sanayi işletmeleriönemli oranda küçük ve orta boy işletmelerden oluşmaktadır. lde yer alan işletmelerinverimlilik sorunlarını tespit etmeye yönelik bu çalışmada yönetim, üretim, pazarlama vepersonele ilişkin verimliliği azaltıcı sorunlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Productivity is used at almost every field in order to define countries?development level. Although there isn?t a common productivity definition, it can bedefined as the ratio between the output and the input. Productivity is taken up in twolevels as micro and micro. Besides profitableness and growth, to provide and increasethe productivity are two of the importent aims of the companies which constitute thefoundation of the economy.The term productivity began to be mentioned at the end of the 17 th century.Firstly, the Mercantilist were interested in this subject. The first country whicw startedthe modern productivity operation is USA. In our country, productivity is mentioned forthe first time in 1923 at zmir Economics Congress. In 1950 s, national productivityfoundations are founded in the world and in Turkey.There are a lot of factors that affect the productivity. These are examined undertwo main titles: factors that affect the company?s productivity and factors that affect thelabor force?s productivity. To increase the productivity is the basic aim of all thecompanies in national economies and it depends upon various factors. Nowadays,productivity increase at companies is obtanied by the help of modern productivitymethods.Sivas in one of the least importent cities with its low socioeconomicdevelopment level. Agri culture and cattle-dealing have great shares in the city?seconomy. Most of the industrial companies in Sivas are small and medium sized, like inthe whole country. This study aims to determine the problems of the companies in Sivasand productivity decreasing problems have been determined concerning themanagement, production, marketing and staff.