Information technology diffusion and managerial decision making
Bilgi teknolojilerinin yayılımı ve yönetimsel karar verme
- Tez No: 188802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NURİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzün hızla değişmekte olan rekabet ortamında, teknolojik alandakiilerlemelerin baskısı ve artan kurumsal ihtiyaçlara bağlı olarak, kurumlar içindekibilgi teknolojileri (BT) sürekli olarak geliştirilmektedir. BT yatırımlarından mümkünolan en yüksek geri dönüşün sağlanabilmesi için, bilgi teknolojilerinin kurum içiyayılım süreçleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bu çalışma, değişik bilgiteknolojilerinin kurumlar içindeki yayılımı ve bireyler tarafından özümsenmesineetki eden kurumsal, sosyal, bireysel ve teknolojik faktörleri ve bu teknolojilerinyayılım ve özümsenmesinin yönetimsel karar verme süreçlerinin etkinlik, verimliklikve üretkenliği ile ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu alandaki teorik altyapı veönceki saha çalışmaları detaylı bir şekilde incelenerek BT yayılımı bağlamındabütünleşik bir araştırma modeli oluşturulmuş ve bu model, değişik kurumlardaçalışan bireyler üzerinde yapılan bir anket çalışması aracılığıyla test edilmiştir.Bulgular, değişik bilgi teknolojilerinin kurum içi yayılım ve bireyler tarafındanözümsenme süreçleri üzerinde değişik faktörlerin etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s rapidly changing competitive environment, Information Technology(IT) within an organization is continuously improved, driven by the external push oftechnological advances and internal pull of increasing organizational needs. In orderto achieve the greatest return on IT investment, the diffusion process of IT within theorganization should be examined carefully. This study aims to explore the effects oforganizational, social, individual and technological characteristics on the diffusionand infusion of different information technologies within organizations, and todiscover the relationship between the diffusion and infusion of these technologiesand the effectiveness, efficiency and productivity of managerial decision makingprocesses. Based on a thorough review of theoretical background and prior empiricalstudies in the area, an integrated research framework concerning IT diffusion contexthas been developed and tested via a survey applied on individuals from differentorganizations. Findings suggest that the antecedents of the diffusion and infusionpatterns vary for different types of information technologies.