Çanakkale ili işgücü piyasasının yapısı ve çalışma hayatının genel görünümü
The structure of labor market and general view of working life of province Çanakkale
- Tez No: 188808
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHİR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Üretim faktörlerinin bir arada bulunması, ekonomik faaliyetleri meydanagetirmektedir. Üretim faktörlerinden biri olan ?emek? ise, ekonomik faaliyetlerin?insan unsuru?nu oluşturarak, işgücü piyasalarının temel yapı taşını meydanagetirmektedir. Bu anlamda, emek arzı ve talebinin karşılaşmasıyla oluşan işgücüpiyasaları, ekonomik faaliyetlerin gerçekleşebilmesi açısından önem taşımaktadır.Bir ülkede emek arzı kaynağının tam olarak belirlenmesinde genel nüfusmiktarı, çalışma çağındaki nüfus, işgücü miktarı, istihdam seviyesi, işsizlikdurumu ve işgücüne katılma oranı etki etmektedir. Bu nedenle, istihdamseviyesinin arttırılabilmesi ve işsizliğin önlenebilmesinde uygulanacakpolitikaların tespiti açısından, emek arzı tam olarak belirlenmelidir. Ancak, veritoplamada karşılaşılan zorluklar ve istatistiki kayıtlara yeterince önemverilmemesi nedeniyle, mikro düzeydeki çalışmalar sınırlı kalmıştır. Bu nedenleçalışmada, Çanakkale ili işgücü piyasasının yapısal özellikleri ortaya konmayaçalışılmıştır.Çalışmada, Çanakkale ilindeki istihdamın cinsiyet, yaş grupları vekamu/özel sektördeki durumları analiz edilmiştir. Ekonomik faaliyete, yapılan işeve işteki duruma göre istihdam edilenler incelenmiş ve il genelinde yaşanan göçproblemine dikkat çekilmiştir. Ayrıca örgün ve yaygın eğitim, sendikal faaliyetler,sivil toplum kuruluşları, ücret yapısı, sosyal güvenlik, iş sağlığı ve güvenliği ileişsizlikle mücadelede izlenecek politikalar Çanakkale ili için incelenmiş ve çıkansonuçlara göre, ilin çalışma yaşamı hakkında genel değerlendirmeler yapılmıştır.Böylece Çanakkale ili için hem işgücü piyasası, hem de çalışma hayatı açısındanelde edilen verilerin değerlendirilmesiyle, ilin ekonomik gelişimine ve gelecekyıllardaki araştırmalara başlangıç olabilecek nitelikte, mikro düzeyde bir çalışmagerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic activities occur together with the production factors. ?Labor? asone of the production factors makes building stone of the labor markets by?producing human? factors of economic activities. Therefore, labor marketswhich occur by encountering the labor supply and labor demand, are important forconstituting economic activities.The number of people in the country, the number of people in workingage, the number of people in labor force, the proportion of employed andunemployed population and the labor force participation rate affect theidentification of the source of labor supply of a country. For that reason, laborsupply should be identified to determine the applicable policies which can be usedfor increasing the employment rate and reducing the unemployment rate. But,because of the difficulties in data compilation and not to be given enoughpriorities to the statistical registrations, micro level studies stayed very limited.Thus, in this study, it has been tried to create structural characteristics of the labormarket of the province Çanakkale.In this study, employment in the province Çanakkale has been analyzedaccording to the age groups and their status in the public/private sector.Employment has been examined according to the economic activity, occupationand status at work, and migration problem in the province has been attractattention. In addition, formal and informal education, labor union activities, non-governmental organizations, wage structure, social security, health and security atwork and followed policies for fighting with unemployment have been examinedfor the province Çanakkale, and according to the result, general evaluation hasbeen carried out for the working life of the province. In this manner, a micro levelstudy which can be used in the studies at future for the beginning of the studies,has been carried out for both labor market and working life for the provinceÇanakkale.