The Re-organization of the main Islamic communities in Turkey, in the post-1980 coup era
Türkiye'deki başlıca İslami cemaatlerin 1980 darbesi sonrası yeniden teşekkülleri
  1. Tez No: 188877
  2. Yazar: ALPER BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, önde gelen slamcı Cemaatlerin (Nurcu, Süleymancı ve skenderpaşaCemaatlerinin) 1980 darbesi sonrasındaki yeniden teşekkülleri hakkında bir incelemeve değerlendirme yapmak amacındadır. Tezdeki temel iddia, slamcı cemaatlerin budönemde öncesine oranla politik ve sosyo-ekonomik alanlarda daha aktif birpozisyon aldıklarıdır. Buradan hareketle, bu cemaatlerin halihazırdaki politik veekonomik yapılarını geçmişteki organizasyonlarına bağlamak eğilimisorgulanacaktır. Bunu yaparken cemaatlerin darbe öncesinde, darbe yönetimisırasında ve Özal dönemindeki organizasyonları kronolojik olarak incelenecektir. Butezde organizasyon olarak kullanılan terim, cemaatlerin politika, ekonomi ve medyaalanlarındaki aktivitelerini kapsamaktadır. Bu alanlardaki, darbe sonrası yenidenteşekküller ise karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Tezin bir diğer amacı dacemaatlerin artan aktiviteleri ile politik ve ekonomik hükümet kararları arasındakimuhtemel bağlantıları ortaya çıkarmaktır.Bu amaçlar, bu cemaatler hakkında hazırlanmış Devlet ve Ordu raporları,onlar hakkında yazılmış ikincil kaynaklar, bu grupların kendi gazete vedergilerindeki bilgilerin incelenmesi ve cemaat kuruluşlarının araştırılması ilegerçekleştirilmeye çalışılacaktır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Nakşibendiler, Nurcular, Süleymancılar,skenderpaşa Cemaati, Özal dönemi politikaları.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a preliminary investigation and evaluation of themain Islamic Communities? (namely Nurcu, Süleymancı and skenderpaşaCommunities) re-organization during the post 1980 coup era. This thesis argues thatthese Islamist Communities became more active in this period in the political andsocio-economic spheres. Thus, the tendency to link the current political andeconomic structures of these communities to their early organizations will bequestioned. While doing this, their organizations before the coup, during the coupadministration, and in the Özal era are going to be analyzed, in chronological order.The organization in this thesis includes these Communities? activities in the political,economic and media spheres. Their re-organizations in the post coup era, in thesefields will be analyzed comparatively. Hence, this thesis further aims to find out thepossible relations between this increasing level of activities of the Communities andthe political and economic policies of the governments.These aims will be realized through the investigation of the State and Militaryreports on these Communities, the secondary sources written on them, a closereading of these communities? own journals and Newspapers and an investigation oftheir economic institutions.KEYWORDS: Naqshibandis, Nurcu Community, Suleymancı Community,skenderpaşa Community, Policies of the Özal era .