50 nolu (h.1254/m. 1838-1839) Tokat şer'iyye sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Text transcripts and evaluations of şer'iye regestar no: 50 of Tokat comprises the years m. 1838-1839
  1. Tez No: 206701
  2. Yazar: HACER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalısma Tokat'ın 50 no'lu Ser'iye Sicilinin Transkripsiyonu ve degerlendirmesinden olusmaktadır. 50 numaralı Tokat Ser'iye Sicili H.1254/M.1838-39 tarihleri arasındaki Tokat mahkeme kayıtlarını içermektedir. Sicilin içinde buyruldu, tereke kayıtları, (kisinin ölümünden kalan her türlü varlıgı) vasi tayini, vakfiye ve çesitli konular vardır. Defter 80 sahife ve 40 varaktır. Sicillerin yazılısında yazı tarzı fazla degismemistir. 1838-1839 yılları arasında kullanılan lakaplar, giyecek ve ev esyaları ile Tokat'a baglı kaza, nahiye, köy ve mahalle adları tespit edilmistir. Sicildeki kayıtlara bakıldıgında Tokat'ta müslüman ve gayr-i müslim halk iç içe yasadıkları, farklı meslek gruplarının olması ve özellikle Tokat'taki tarım ürünlerinin Sivas sancagı ve Samsun iskelesine gönderilmesi, tarımın Tokat ekonomisinde önemli bir yeri oldugunu göstermektedir. Pek çok iç ve dıs mesele ile ugrasan Osmanlı'daki siyasi olaylara ser'iye sicilinde deginilmistir. Özellikle farklı inanç gruplarının bir arada yasadıgı Tokat'ta, halkın olaylardan etkilenmemesi ya da olaylardan uzak kalması kayda deger bir olaydır. Çalısmamızda 1838-1839 yıllarında Tokat'ın sosyal hayatı dısında, o yıllarda ki ekonomik durumu hakkında genel bir degerlendirme yapılmıstır. Ayrıca tez çalısmamızın sonuna çalısma konumuz olan sicil defterindeki belgelerin Osmanlıca orijinal kayıtlarının fotokopisi de eklenmistir.
Özet (Çeviri)
This study consist of text transcripts and evaluations of Ser'iye Regestar No: 50 of Tokat comprises the years M. 1838-1839 and incules padishah fırmans, warrants, commands, inheritence cases register of estate (left by deceased people) and various ofter cases; a total 154 regester in 80 pages. With the transcription and evaluation of these registers, Information about the life style of residents of Tokat between the years 1838-1839 was abtained. Also the nicknames given to people, the names used for clothing food and household article, and what the subdivision of Tokat, its subdistricts in subdivisions, villages, hamlets and neighborhoods at that time were called were abtained. When the register are looked, the populations of muslini and nan muslini living together, there were different principle grops and expecially agricultural products in Tokat sucs as a wheat and barley were sent to starboard of Sivas and seapord of Samsun; the stisation displayed us that agricultre having a important position in Tokat again. Espicialy, it is very naticable event that the population of Tokat composed of several religions groups living together in the same region were not effected ör for away from these events. n our study, other than the social life in Tokat between the years 1838-1839 economic situation of the end of thesis the copies of the period was also studied in addition, to the end of thesis the copies of the original otoman register of the documents in the register were affıved in order to inform the reader about the study