Contibution of capital markets to economic growth and development: a study on tanzanian capital market
Tanzanya'da sermaye piyasaların ekonomik büyüme ve kalkınma sürecine olan katkılarını incelemektedir.
- Tez No: 320357
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Afrika 1990lardan bu yana önemli ekonomik gelişme sergilemiştir. Buna karşın Afrika sermaye piyasalarının bu sürdürülebilir büyümedeki rolü henüz tam olarak oturmamıştır. Bu durumun temel nedenlerinden biri, Afrikalıların henüz sermaye piyasalarının temel fonksiyonlarını tam olarak kavrayamamış olmalarıdır. Afrikalı hükümetler, kendi sorumlulukları adına, sermaye piyasalarını güçlendirmek için halen tutarlı politikalara sahip değillerdir. Afrika'nın önemli düzeyde yabancı sermaye çekebilmesi için borsaların yabancı yatırımcılar tarafından sermaye toplama platformları olarak kullanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra döviz piyasalarının da girişimciler tarafından kendi projelerinin finansmanı için girişim sermayesi toplamaları için kullanılması gerekmektedir.Çalışma, özellikle Tanzanya'da sermaye piyasalarının ekonomik büyüme ve kalkınma sürecine olan katkılarını incelemektedir. Yukarıda belirtilen hususların analizi için çalışma sermaye piyasası kurumlarına ve düzenleyici kurumlara odaklanan çeşitli anket soruları üzerinde şekillenmiştir. Çalışma sonucunda Tanzanya sermaye piyasasının henüz olgunlaşmamış bir safhada olduğu ve ekonominin uzun vadeli finansmana kaynak aktarımı için henüz önemli bir rol üstlenmediği gözlemlenmiştir. 2010 yılı Şubat ayı itibariyle borsa değeri 3.75 milyar dolar olan yalnızca 15 şirket DSE'de listelenmiş olup, 2009'un son çeyreğinde piyasa işlem hacmi yalnızca 9.6 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Şirket tahvilleri piyasası da oldukça dardır. 2010 yılı Şubat atı itibariyle toplam değeri 58.7 milyon dolar olan toplam 7 şirket tahvili bulunmaktadır. Çalışma bunun yanı sıra öncelikle çalışmanın kısıtlarını sıralayarak ve ilerde üzerinde çalışılmaya değer konu önerileri sunarak Tanzanya sermaye piyasasının gelişmesinin önündeki bazı önemli kısıtları ortadan kaldırmak için politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Africa has experienced significant economic growth since 1990s. However, the role African capital markets played in this sustained growth and development is not yet well established. One of the reasons is that the majority of Africans do not yet understand the basic functions of a stock market. African governments, for their part, still do not have coherent policies in place to push forward the capital markets agenda. For Africa to attract significant foreign direct investment, the stock markets will need to be used as platforms by foreign investors to raise capital to finance their projects. Exchanges will also need to be used by budding entrepreneurs as venues to raise venture capital to help finance their businesses.The study assessed the contribution of capital market to economic growth and development particularly in Tanzania. In order to examine the above issues, the study focused on various research questions as basis for administering survey questionnaires to capital market institutions and regulatory agencies. The study found that Tanzanian capital market is still at a nascent stage and has not played a major role in resource mobilization and long-term financing of the economy. Only fifteen companies are listed on the DSE, with a market capitalization of US$3.75 billion in February 2010 and a market turnover of US$9.6 million in the fourth quarter of 2009. The corporate bond market is very limited; as of February 2010 there were seven corporate bonds with an outstanding amount of US$58.7 million. The study also revealed some policy recommendations for addressing some of the major constraints to capital market development in Tanzania before wind up by sorting out limitations of the study and suggest for areas worthy undertaking further studies.