The emergence of a new type of NGO: Think-firms.a study of the ari and esi (European stbility intiative)movements in the context of Turkey's integration to the EU
Yeni STK tipleri: Düşünce şirketleri AB ye giriş sürecinde arı hareketi ve eski vaka analizleri
- Tez No: 188891
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile birlikte, birçok sivil toplum örgütü uluslararasıtoplumun önde gelen aktörleri olarak ortaya çıkmışlardır. Çalışma, DoğuAvrupa'daki Demokratikleşme ve Avrupa Birliği'nin genişleme süreçleri sonucundaortaya çıkan sivil toplum örgütlerini ele almaktadır. Sivil toplum örgütlerininçoğalması ve şekil değiştirmesi uluslararası toplumdan bu tip örgütlere duyulanihtiyaç ve onlarla yapılan işbirlikleri ve sivil toplum örgütlerine hükümetler ve ulus-üstü kurumlar tarafından sağlanan finansman olanaklarına bağlanabilir. Çalışma,yeni doğan organizasyonları bu bağlamda kavramsallaştırmayı ve özelliklerinitanımlamayı hedeflemektedir. Çalışmada yeni ortaya çıkan organizasyonlar ? ThinkFirm? - Düşünce Şirketi olarak adlandırılmaktadırlar. Çalışmanın son bölümündeARI Hareketi ve Avrupa stikrar nisiyatifi üzerine vaka analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Different kind of civil society organizations unveiled as the relevant actors of theinternational society with the end of the Cold War. The study stresses new type ofcivil society organizations which are implemented in Europe with thedemocratization and enlargement process in Eastern Europe. The increase of the newtype of NGOs has been linked to the demands coming from international society andthe opportunities assured by different actors such as governments and supranationalorganizations. The study aims to conceptualize the emerging organizations in thiscontext and to identify their characteristics. The new type of NGO is called ?thinkfirm? and as case studies ARI Movement and European Stability Initiative areinvestigated.