The transcendental and hermeneutical approaches in heidegger's being and time
Heidegger'in varlık ve zaman'ında transandantal ve hermenötik yaklaşımlar
  1. Tez No: 829087
  2. Yazar: OZAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARET KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tezim, Martin Heidegger Varlık ve Zaman kitabında hedeflediği fundamental ontolojiyi sunmada ne derece başarılı olduğuna yönelik bir araştırmadır. Eserin hem transandantal hem de hermenötik yaklaşımların tercih edilmesinden doğan gerilimden olumsuz yönde etkilendiğini iddia ediyorum. Heidegger, bir yandan transandantal bir çerçeve sunarak Dasein'ın Varlık anlayışına sahip olmasını sağlayan varoluşsal yapıları inceliyor. Bu yapıları evrensel, zorunlu ve sabit olarak düşünüyor. Öte yandan ise Dasein'ın derinlemesine bir şekilde tarihsel olduğu ortaya çıkacak olan faktikal yaşamına dair bir analiz sunuyor. Bu analizin bir parçası olan ölüm ve vicdan üzerine düşünceleri Hristiyan ve modern Avrupa düşüncesinin felsefesindeki etkisini net bir biçimde ortaya koymaktadır. Bu durum eserin değerini azaltmıyor olsa da belli bir döneme ait sınırlı bir Varlık anlayışını evrensel ve zorunlu bir Varlık anlayışı olarak sunma ihtimalini içinde barındırıyor.
Özet (Çeviri)
My thesis is an inquiry into to what extent Martin Heidegger managed to provide a fundamental ontology in his book Being and Time. My claim is that Being and Time suffers from a tension caused by Heidegger's preference for both transcendental and hermeneutical methods. On the one hand, he explicates existential structures of Dasein as a transcendental framework that enables us to have an understanding of Being. These structures are thought to be universal, necessary, and static. On the other hand, Heidegger proceeds to provide an analysis of the factical existence of Dasein, which turns out to be thoroughly historical. His analysis of death and conscience clearly show the influence of Christian and modern European thought on his philosophy. While this does not necessarily devalue the work, it creates the risk of taking what is limited in scope, in the sense of belonging to a particular epoch, into a universal and necessary understanding of Being.