Doğan Ergun' un sosyoloji görüşleri ve eğitim anlayışı
Dogan Ergun's sociology opinions and education understanding
  1. Tez No: 188920
  2. Yazar: İLHAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. BAYRAM KAÇMAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın, temel amacı, Doğan Ergun'un sosyoloji ve özellikle eğitimanlayışını ortaya çıkarmaktır. Tezimizde Doğan Ergun'un, ülkemizi yakındanilgilendiren sorunlara yaklaşımını, bu sorunların giderilmesi ya da sorunlara nasılbakılması gerektiği konusunda yaptığı katkıları incelemektir. Bilindiği gibi sorunlaranasıl bakılması gerektiği konusu yöntemsel bir sorundur. Bilim adamınınçalışmalarını anlamlı kılan ise kullandığı yöntemdir. Bu noktada Doğan Ergun'unTürkiye'nin sorunlarını ele alırken önerdiği yöntem ve teknikler önem taşımaktadır.Çalışmada Doğan Ergun'un, toplumsal olay ve olguların anlaşılmasıdoğrultusunda yaptığı ve bunlara ilişkin getirdiği çözüm önerileri ele alınmaktadır.Doğan Ergun'un tartışmaya açtığı konular dün olduğu kadar bugünde çözümbeklemektedir. Bu nedenle Doğan Ergun'un bu konuları ele alış tarzı ve çözümönerileri onu önemli kılmaktadır. Bu bağlamda çalışma Doğan Ergun'un sosyolojigörüşlerini ve eğitim anlayışını çözümlemektedir.Doğan Ergun'un sosyal bilimler alanında tartışmaya açtığı temel konular,sosyoloji ve eğitim alanında yol gösterici niteliktedir. Ayrıca araştırdığı konularatarihsel, bütünsel ve eleştirel bakması Doğan Ergun'u alanında önemli bir yereoturtmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to expose Doğan Ergun?s understanding ofsociology and especially education. In our thesis,our aim is to examine the approachof Doğan Ergun to the problems closely related to the our country and thecontributions of his soluing the problems or evaluatig the problems. As it is known,how to view these problems is a tecnical problem. The thing that makes a scientist?sworks meaningful is the method that he uses. At this point, methods and techniquesthat Doğan Ergun suggests while taking Turkey?s problems into consideration havean importance.In this study, the things that he made about social events and fact?s beingunderstood and the suggestions of solutions related to these are taken intoconsideration. The subjects that Doğan Ergun open to discussion expect solutionstoday as much as they were in the past.Therefore, Doğan Ergun?s style of dealingwith these subjects and suggestions of solutions make him important.In this context,this study analyses Doğan Ergun?s sociological views and understanding ofeducation.The main subjects that Doğan Ergun opens to discussion in the field of socialsciences guide in the field of sociology and education. In addition, Doğan Ergun?shistorically, to tally and critically looking into subjects that he searches places DoğanErgun in an important position in his field.