Doğrudan pazarlama aracı kiosklar ve tüketiciler tarafından kullanım etkinliği: Kayseri'de Kiosk kullanan işyerleri üzerine bir uygulama
Kiosk as instruments of direct marketing and effectively usage by consumers: A practice about the companies using kiosks in Kayseri
- Tez No: 188948
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde doğrudan pazarlamanın önemi gün geçtikçe artmaktadır. Diğer pazarlamaaraçları tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalırken, firmalarda bu klasikyöntemlerle değer maksimizasyonlarını sağlayamaz hale gelmişlerdir. Tüketicilerin vefirmaların bu beklentilerini karşılamak için alternatif pazarlama araçlarına ihtiyaçduyulmaktadır.Tüketicilerin, eğitim ve gelir seviyelerinde meydana gelen hızlı değişimler, firmalarınpazarlama faaliyetlerinde kullandıkları araçları yenilemeye zorlamıştır. Doğrudan pazarlamaaraçları, firmaların bu taleplerine alternatif çözümler üretmektedir.Doğrudan pazarlamanın son yıllarda en popüler araçlarından birisi kuşkusuzkiosklardır. Firmalarla tüketicilerin, bulundukları yerden doğrudan ilişkiye geçmeleri kiosklarsayesinde daha rahat ve kolay olmaktadır. Kiosklar; tüketicilere, firmaların ürünleri vekampanyaları ile ilgili doğru, açık ve net bilgiler veren araçlardır. Firmalar bu sayede sadecekendi ürünlerinin tanıtımlarını yapmayıp, reklâm alabilmekte bu sayede kendilerine katmadeğer yaratabilmekte ve tanıtım maliyetlerini azaltma imkânı bulabilmektedirler. Tüketicilerinfirma veya ürünle ilgili sorunlarına anında çözüm üretmeleri ve 24 saat hizmete açık olmaları,tüketicilerle firmaların yeni buluşma noktalarını kiosklar olarak belirlemiştir.Bu çalışmanın amacı; doğrudan pazarlamanın araçlarından biri olan kiosklarıntanımını yapmak, kullanım yerlerini anlatmak ve tüketiciler tarafından etkin kullanılıpkullanılmadığını araştırmaktır.Çalışmada kullanılan yöntem; yüz yüze (kişisel görüşme) anket yöntemidir.Cevaplamaoranının yüksek olması ve çok soru sorulmasına imkan vermesi sebebiyle bu yöntem tercihedilmiştir.Çalışmanın yapılması esnasında karşılaşılan sorunlar; kiosk kullanan işyeri sayısınınaz olması anket çalışmasının uygulanacağı mekanları sınırlamıştır. Kiosk kullanan tüketicisayısının fazla olmaması ve insanların bu cihazı yeni tanıyor olmaları da ankete katılımıetkileyen sorunlar arasında sayılabilir.Bu çalışma ile; kioskların çok sayıda sektöre hitap etmesine, güçlü ve devamlıgüncellenen bir veri tabanına sahip olmasına rağmen, piyasada yeni olması nedeniyletüketiciler tarafından istenilen etkinlikte kullanılmadığı ve kiosk kullanımının yaş, eğitimseviyesi ve cinsiyet gibi demografik özelliklerle ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of direct-marketing is increasing more and more every day.While other marketing tools are inadequate for meeting the needs of consumers, firms havefailed to provide value maximization using these classical methods. There is a need foralternative marketing tools in order for meeting the expectations of consumers and firms.Rapid changes in the education and income levels of consumers have forced firms torenew the tools which they use in their marketing activities. Direct marketing tools providealternative solutions for such demands of firms.Recently, the most popular of direct marketing tools is definitely the kiosks. Kiosksfacilitate the actual interaction between firms and consumers. Kiosks are tools which providethe consumers with correct and clear information about the products and campaigns of thefirm. This tool not only helps firms to promote their products, but it also allows firms toreceive advertisements and so that they can create more value and decrease their promotioncosts. The fact that they can generate solutions to problems regarding the firm or the productimmediately and are open 24-hours made kiosks the new coordinating point of firms andconsumers.The purpose of this study is to promote,explain the use of kiosks and investigatewhether these tools are being used effectively by the consumers.The method which is used in this study is face-to-face survery method . This methodhas been preferred because of the high respond rates and availability to ask more questions.The problems encountered during the study, and the fact that few job-sites have kiosksrestricted the places in which the survey study shall be realized. Also, the facts that fewpeople use kiosks and that people are recently getting to learn about this tool can beconsidered among the problems which affect participation in the survey.With this study, it has been concluded that; though the kiosks address lots of sectorsand have a strong and continuously updating database,because theses tools are new in themarket; the consumers do not use them at the expected rates and that the use of kiosks arerelated to demographical facts such as age, education level and sex.