Hz. Peygamber ve aile içi iletişim
Rophet Muhammed and in order family relations the communication
  1. Tez No: 188955
  2. Yazar: NİHAL DİRİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Aile toplumun temelini oluşturmaktadır. Toplumu ayakta tutan, kültürel mirasınaktarılmasını sağlayan bir kurumdur. Aile evlilikle kurulur ve akrabalık bağlarıyla büyür.Büyüyen aile de bireyler arasındaki iletişim güçleşmektedir. Bir toplumun sağlam olabilmesiiçin, o toplumun aile yapısının sağlam olması gerekir. Ailenin sağlam bir yapıda olması içinde aile üyeleri arasındaki iletişimin kaliteli olması gerekir. Bu nedenle aile içi iletişimönemlidir. Her konuda rehberimiz olan Hz. Peygamber'in bu konuda da rehberliğineihtiyacımız vardır. Bu çalışmamız da, Hz. Peygamber'in aile bireylerine karşı nasıl davrandığıhususu konu edilmektedir. Onun hanımları, çocukları ve akrabaları ile olan iletişiminde nasılbir yol takip ettiği belirlenmeye çalışılmış, Hz. Peygamberin aile içi iletişimde özen gösterdiğiilkeler bir sistem dahilinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Family forms the foundation of the society. It is an institution that keepssociety standing and provides the transference of the cultural inheritence. Family is setup by marriage and grows by relationship of relatives. In the growing family therelationship between the members of family gets difficult. Healty society requires healtyfamily construction. In order to have a healty family construction the communicationbetween the family members must be in a good quality. So the communication betweenthe family members is very important. As in everything, we need the guidance ofProphet Muhammad (peace be upon him), we need his guidence in this subject, too. Inthis work it is told how our Prophet (peace be upon him) behaved his family members.It is tried to be explained how he behaved his wives, children and relatives. Theimportant principles in the family life of the Prophet are demonstrated systematicaly.