The Theory of times as relations
İlişkiler olarak zaman teorisi
- Tez No: 188987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUN DEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezin amacı“Değişim Problemi”ni çözümlemek ve problemin olası bir çözümüaraştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için birbirlerine rakip olan iki analitik yaklaşım,“endurance teorisi”ve“perdurance teorisi”incelenmiştir. Bu iki yaklaşımın da farklısebeplerden ötürü bir çözüm teşkil etmediği görülmüştür. Bununla birlikte“endurance”teorisinin önemli bir avantajı vardır: Söz konusu teori değişimhakkındaki sezgilerimiz ile daha uyumludur. Bundan ötürü“İlişkiler Olarak ZamanınTeorisi”isminde yeni bir yaklaşım geliştirmeye çalıştım. Bu yaklaşım, zamansürelerini ilişkiler olarak ele almaktadır. Maddi bir nesne bir özelliğe ancak oözelliğe dair bir zaman-süresi ilişkisi taşıyarak sahip olabilir. Bunun ardındanyaklaşımımı diğer çözümler ile kıyasladım.Sonuç olarak, her ne kadar ilişkiler olarak zaman yaklaşımı değişim problemini tamolarak çözemese de verimli bir yaklaşım sunduğu ve daha hassas bir çözüme ya daböyle bir çözüm için destek teşkil etmeye açık olduğu öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The Theory of Time as RelationsbyMemduh ErThe aim of this thesis is to analyze ?The Problem of Change? and to investigate apossible solution that solves the problem. To achieve this end two rival analyticalapproaches, namely endurance theory and perdurance theory, are examined. It isconcluded that both approaches cannot satisfactorily solves the problem because ofdifferent reasons. However endurance theory has a significant advantage, which isthe ability to capture our intuitions better about change. Hence I attempted toconstruct a new account, namely ?The Theory of Time as Relations.? This accounttreats time moments as relations. It maintains that a material object can have aproperty only by bearing a time-moment relation to that property. Then I compared itwith the other solutions.Finally, although time as relations account cannot solve the problem ofchange completely, it is argued that it was a fruitful account and open to become anaccurate solution, at least, a support for an accurate solution.